Petr Nečas s manželkou Janou Foto: archiv

Policie ukončila vyšetřování Nečasové ohledně poslanců a daní

Policie ukončila vyšetřování případu bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného uplácení poslanců funkcemi. Obviněn je také její manžel, bývalý premiér Petr Nečas, a někdejší vysoce postavený úředník Roman Boček. Součástí případu, s jehož spisem se budou v následujících týdnech seznamovat advokáti, je ještě obvinění Nečasové z krácení daní. O vývoji v případu informovala dnes Česká televize.

Podle žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, se budou nyní s poměrně rozsáhlým spisem seznamovat obhájci obviněných. Státní zástupce pak podle Komára vyhodnotí situaci a rozhodne, zda podá soudu obžalobu. Případy údajného uplácení poslanců a krácení daně žalobci vyloučili v červenci k samostatnému řízení z rozsáhlejšího spisu týkajícího se Nagyové. Obhájci proti tomu podali stížnost, kterou v polovině září zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), a vyloučení je pravomocné. Olomoučtí žalobci nyní podle Komára ještě požádají NSZ o potvrzení, že případ přísluší jejich úřadu.

Poslanecká část případu se týká takzvaných trafik pro bývalé zákonodárce ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Na podzim roku 2012 se vzdali poslaneckého mandátu, a navzdory svým námitkám tak umožnili schválení vládního daňového balíčku, se kterým Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry. Žalobci bývalé poslance vinili, že se mandátů vzdali za příslib výnosných míst ve státních firmách. Podle policie premiéra k přislíbení tzv. trafik navedla Nečasová spolu s někdejším náměstkem ministra zemědělství Bočkem (ODS).

Stíhání exposlanců zrušil v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu. Letos v dubnu se stát Šnajdrovi, Fuksovi i Tluchořovi za stíhání a vazbu veřejně omluvil, každému patří také statisícové odškodné. Nečasová v této kauze neuspěla v srpnu u Ústavního soudu se stížností na trestní stíhání a vazbu.

Kvůli údajnému krácení daní vyměřil Finanční úřad Nečasové dodatečnou daň téměř 706.000 korun, napsal nedávno server Neovlivní.cz. Policie bývalou vysoce postavenou úřednici obvinila v březnu. Cena dárků je vyčíslena na 9,68 milionu korun. Policie předpokládala, že to byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve firmách nebo přístup k Nečasovi. Žalobci chtěli Nečasovou kvůli darům původně obvinit z korupce, neměli ale pro to dostatek důkazů.

Nečasová je podle vyšetřovatelů pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty, k Nagyové se vyšetřovatelé dostali na základě odposlechů. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy. Jako první se před soud dostal loni případ údajného zneužití vojenské tajné služby. Nagyová nechala podle obžaloby na podzim roku 2012 sledovat Nečasovu manželku Radku, aby na ni sehnala kompromitující materiály.

Kauza vedla k pádu vlády, Nečas se později s Radkou rozvedl a vzal si Nagyovou. Obžalovaní jsou v případu také tři bývalí důstojníci – dva někdejší šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a někdejší ředitel analytického útvaru rozvědky, zpravodajec Jan Pohůnek. Obvodní soud pro Prahu 1 je v květnu zprostil obžaloby. Rozhodnutí není pravomocné, protože se proti němu žalobci odvolali k Městskému soudu v Praze.

Soud řeší také obžalobu v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby týkající se kromě Nečasové i lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Pražský městský soud spis vrátil žalobcům k dopracování; podle tisku proto, že vyšetřování bylo vedeno v utajeném režimu, a obvinění tak neměli přístup do celého spisu. Státní zastupitelství se proti tomu ohradilo a rozhodnutí nyní přezkoumá Vrchní soud v Praze.

(čtk)