Probační a mediační služba vypsala k dnešnímu dni zakázku na elektronický monitoring pro vězně. Z údajů ve Věstníku veřejných zakázek nevyplývá předpokládaná cena ani množství objednávaných kusů zařízení.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová ČTK sdělila, že aktuální výběrové řízení se týká nákupu 250 náramků. Náklady úřad v tuto chvíli sdělit nechce. Probační služba vypsala zakázku na šest let, zájemci mohou podávat nabídky do letošního 5. října. Ministerstvo věří, že první náramky by mohly být v provozu od začátku příštího roku. Zakázka zahrnuje nejen dodávku a zajištění zařízení sloužícího k elektronickému monitoringu osob včetně monitorovacího centra, ale také proškolení lidí, kteří budou zařízení obsluhovat, a technický servis náramků. „Předmětem aktuálního výběrového řízení, jehož zadavatelem je Probační a mediační služba ČR, má být nákup 250 náramků. Do dvou let by mělo být v provozu zhruba 750 náramků. S dalším rozšiřováním funkcionalit systému například o kontrolu vazebně stíhaných osob či o ochranu obětí trestných činů lze předpokládat i další nárůst počtu zařízení,“ popsala Schejbalová. Monitorovací centrum by podle ní mělo být schopno komunikovat až s 10.000 náramky.
Náklady na projekt prý ministerstvo nezveřejňuje proto, aby si potenciální dodavatelé nemohli dovodit nabídkovou cenu. Úřad očekává, že následně ušetří díky tomu, že probační úředníci nebudou muset domácí vězně kontrolovat tak často jako dosud a že odsouzený navíc bude moci pracovat. „Součet obou těchto úspor dává návratnost systému elektronického monitoringu během jednoho roku,“ uvedla mluvčí.
V první fázi by náramky měly sloužit především ke kontrole domácích vězňů. Nelze tedy předpokládat, že zavedení elektronického monitoringu okamžitě ovlivní početní stavy ve věznicích. „Nicméně v dlouhodobějším horizontu bezpochyby bude systém elektronické kontroly jedním z účinných nástrojů, jak přeplněnosti vězeňských zařízení čelit,“ věří ministerstvo. Poslanci nyní posuzují návrh, podle nějž by bylo náramky možné využívat i k hlídání některých vazebně stíhaných. Podle odhadů Vězeňské služby by šlo tuto možnost využít u zhruba 200 lidí. Ministerstvo vidí výhodu v tom, že by se na rozdíl od pobytu ve vazební věznici nepřetrhaly sociální vazby obviněného – byl by dále v kontaktu s rodinou, mohl by docházet do zaměstnání a věnovat se svým zájmům.
-čtk-