Čtyřicetiletý Šťastný stál před soudem již před třemi lety, tehdy jej za zpronevěru 6,5 milionu korun potrestal krajský soud pěti lety vězení Reprofoto ČT

Advokát zpronevěřil 84 milionů, soud mu potvrdil 7,5 roku vězení

Za zpronevěru 84 milionů korun si bývalý advokát Marián Šťastný z Olomouce odpyká ve vězení definitivně 7,5 roku. Rozsudek olomouckého krajského soudu, proti kterému se Šťastný i jeho rodina odvolala, dnes potvrdil olomoucký vrchní soud.

Muž podle rozsudku zpronevěřil peníze, které uložili klienti na účet advokátní úschovy. Část peněz dosud nevrátil. Soud mu zároveň na deset let zakázal činnost v advokacii. Česká advokátní komora jej už v roce 2011 vyškrtla ze seznamu advokátů.
Čtyřicetiletý Šťastný stál před soudem již před třemi lety, tehdy jej za zpronevěru 6,5 milionu korun potrestal krajský soud pěti lety vězení. Později se však objevily další případy. Původní pětiletý rozsudek poté krajský soud zrušil a trest muži navýšil. „Původní pětiletý trest byl uložen za dva útoky, nyní je to útoků deset. Je to jiná situace a navíc podstatně závažnější. Zvýšení restu z pěti na 7,5 roku nelze považovat ze nepřiměřeně přísný postup,“ uvedl předseda senátu Vilém Ravek. Podotkl, že obžalovaný již byl za vzorné chování přeřazen do mírnějšího typu věznice.

Podle obhájce Vratislava Klimenta nešlo v tomto případě o zpronevěru. Jeho klient si prý žádné peníze nepřisvojil a neměl z toho osobní prospěch. „Toto jednání bylo protiprávní, ale nešlo o zpronevěru. Jeho jednání naplnilo znaky porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ podotkl dnes obhájce. Na stranu obžalovaného se postavila i jeho rodina. „Můj manžel není žádný zločinec, nikdy z toho neměl žádný prospěch,“ uvedla žena obžalovaného.
Šťastný nesouhlasil ani s výší trestu ani s dobou zákazu činnosti, kterou mu soud uložil na maximální hranici. „Chtěl bych apelovat na soud, aby zákaz činnosti i výši trestu zvážil. Já bych rád situaci, která vznikla, napravil,“ uvedl Šťastný.

Šťastný v roli advokáta zpronevěřil peníze podle rozsudku v době od listopadu 2009 do července 2010. Peníze podnikatelů i obchodních společností využil podle obžaloby na jiné účely a většinu z nich vrátil až po opakovaných urgencích. Do úschovy mnozí ukládali i několik desítek milionů korun. Několik milionů korun klientům stále chybí, podle rozsudku musí obžalovaný škodu i s úroky uhradit.
Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková již dříve ČTK řekla, že Marián Šťastný je od prosince 2011 vyškrtnut ze seznamu advokátů a nesmí vykonávat advokacii. „Pokud by si chtěl znovu podat žádost, mohl by tak učinit až po uplynutí trestu, který vyslovil soud. Musel by mít také čistý trestní rejstřík, trest by musel být zahlazen,“ řekla tehdy Chaloupková.

(čtk)