Sněmovna se bude opět zabývat návrhem na zřízení samostatného Krajského soudu v Liberci. Navrhuje to v novele zákona o soudech a soudcích skupina poslanců z různých stran.
Předloha nově předpokládá, že v Liberci by vzniklo taky samostatné krajské státní zastupitelství. Předkladatelé poukazují na to, že by se struktura krajských soudů přiblížila struktuře regionů. V minulosti dolní komora dvě obdobné novely zamítla.
Nynější zákon počítá s osmi krajskými soudy v sídlech původních krajů, regionů je ale v současnosti o šest více. V několika krajských městech – v Liberci, v Olomouci, v Pardubicích, ve Zlíně, v Jihlavě a v Karlových Varech – jsou tak pobočky krajských soudů sídlících v jiných regionech. Podobné je to se strukturou krajských státních zastupitelství.
Nový krajský soud v Liberci by měl vyřizovat odvolací agendu z okresních soudů v České Lípě, v Jablonci nad Nisou, v Liberci a v Semilech. Semily nyní patří pod Krajský soud v Hradci Králové, ostatní pod Krajský soud v Ústí nad Labem, který má nyní v Liberci pobočku.
Zřízení samostatného Krajského soudu v Liberci by si vyžádalo podle důvodové zprávy přijetí šesti nových zaměstnanců, krajského státního zastupitelství 12 lidí. Na platech s odvody by stát zaplatil asi o 11 milionů korun ročně navíc, na 12 milionů korun by přišlo pořízení informačních technologií.
Předkladatelé také navrhují, aby do konce roku 2020 mohli soudní tajemníci vykonávat na základě pověření předsedy soudu úkony v pravomoci vyšších soudních úředníků. „Působení vyšších soudních úředníků má zásadní význam pro plynulost, rychlost a kvalitu rozhodovací činnosti soudů,“ stojí v důvodové zprávě. Stát by změnou ušetřil, protože by nemusel počet vyšších soudních úředníků zvyšovat. Novelu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Pokud by ji schválili, byla by účinná od ledna 2016.
-čtk-