Ústavní soud by měl podle skupiny senátorů zrušit část vyhlášky ministerstva spravedlnosti, která ukládá insolvenčním správcům povinnost zdržovat se v úředních hodinách v jejich provozovnách.

Senátoři v čele s Petrem Bratským (ODS) kvůli tomu dnes podali ústavní stížnost. Napadená část vyhlášky je podle nich v rozporu s platným insolvenčním zákonem i se zdravým rozumem. „Proč by se nemohl insolvenční správce nechat zastoupit při vyřizování administrativní agendy v provozovně,“ dotázal se ve vyjádření pro Bratský. Nařízení považuje za bezprecedentní protiústavní zásah do dělby moci, neboť prý obchází moc soudní. Vyhláška podle prezidenta Asociace insolvenčních správců Daniela Ševčíka oslabí jejich činnost v terénu při zjišťování, zajišťování a správě majetku dlužníků. „Ve svém důsledku naopak posiluje nebezpečné regionální klientelistické sítě založené na vazbách mezi některými soudci a na nich závislými insolvenčními správci,“ uvedl Ševčík.

Ministerstvo připravilo vyhlášku ve snaze omezit zřizování fiktivních provozoven insolvenčních správců, kteří se tak chtěli dostat k většímu množství insolvenčních řízení. Podle předpisu, který nabude účinnosti 1. srpna, má správce pracovat ve své pobočce po celou dobu úředních hodin alespoň jeden den v týdnu.
Zřizování poboček umožnil insolvenčním správcům zákon od loňského léta. Cílem bylo rovnoměrně rozložit počet insolvenčních správců v tom kterém obvodu podle požadavku trhu. Opatření však podle ministerstva pomohlo velkých správcům, zatímco správci s malým počtem provozoven nedostali přidělen žádný nový případ až po dobu dvou měsíců.
Stížnost podalo 21 senátorů, podle Bratského zejména z ODS, ale také z klubů KDU-ČSL a Starostů. Návrh pomáhal připravit profesor Aleš Gerloch z Právnické fakulty Karlovy univerzity, který bude senátory při řízení u Ústavního soudu také zastupovat, dodal Bratský.

-čtk-