Předseda vlády Bohuslav Sobotka se seznámil s problémem mnohačetných a bezvýsledných exekucí. Foto: Mediafax

Tajné služby má kontrolovat i skupina lidí z řad soudců

Zpravodajské služby by měla vedle sněmovních komisí kontrolovat do budoucna skupina z řad soudců. Parlamentní kontrola by se měla nově týkat taky Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Záměr nového způsobu prověřování činnosti tajných služeb dnes představil premiér Bohuslav Sobotka zástupcům sněmovních klubů. Schůzku ministerský předseda slíbil při projednávání novely, která rozšíří pravomoci tajných služeb. Poslanci by ji měli schvalovat příští středu. Česko má tři zpravodajské služby. Sněmovní komise nyní kontrolují činnost Bezpečnostní informační služby, tedy civilní kontrarozvědky, a Vojenského zpravodajství, což je jednotná ozbrojená zpravodajská služba, jež soustřeďuje rozvědnou i kontrarozvědnou práci. Nová úprava tuto praxi „v zásadě převezme“, nově se zavede i sněmovní kontrola Úřadu pro zahraniční styky a informace, což je civilní rozvědka, sdělil úřad vlády.

Ve druhém stupni by měl činnost zpravodajských služeb prověřovat orgán složený z pěti lidí, které by na pětileté období volila na návrh kabinetu Sněmovna. Byli by z řad nynějších nebo bývalých soudců vyšších obecných soudů nebo někdejších ústavních soudců, informoval úřad vlády.
Nyní schvalovaná novela prolomí daňové tajemství a zpravodajci budou moci žádat taky informace od telekomunikačních operátorů. Zruší se rovněž omezení u údajů chráněných bankovním tajemstvím. Očekává se, že poslanci normu schválí poměrně hladce. Novela má podle předkládací zprávy pomoci získávat informace například o lidech ze struktur organizovaného zločinu a o praní špinavých peněz. Cílem je také zlepšit podmínky pro odhalování korupce, snah o ovlivňování chodu státních a polostátních institucí nebo finanční podpory terorismu v zahraničí.

-čtk-