Pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí o přípustnosti vydání tří mužů obviněných ze spolupráce s teroristy do USA, uvedla Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, který vydání v dubnu povolil. Vrchní soud vyhověl stížnostem obviněných, podle nichž Spojené státy nedaly dostatečné záruky ohledně toho, že muži nebudou ve vězení podrobeni nelidskému zacházení. Městský soud si bude muset od USA vyžádat upřesnění.

Spojené státy viní Alího Fajáda, Faouzi Jabera a Chálida Marabího z toho, že chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Trojice vinu i své vydání odmítá, v USA jí hrozí až doživotí. Její obhájci poukazují například na to, že Spojené státy mohou muže zavřít do časově neomezené samovazby.

Pražský městský soud v tomto ohledu uvěřil zárukám, které si od USA vyžádal prostřednictvím českého ministerstva spravedlnosti a podle kterých budou muži žít ve standardních vězeňských podmínkách, na což budou moci dohlížet diplomaté. Podle názoru právníků však federální soudci nebudou brát žádný ohled na sliby amerických orgánů, které prý navíc nemají pravomoc zavazovat Úřad pro vězeňství nebo mu cokoliv přikazovat. Odvolací soud jim dal zapravdu v tom, že otázka není zcela vyjasněná.

„Bude třeba zpřesnit ujištění poskytnuté ministerstvem spravedlnosti o případném zacházení s vyžádanými osobami na území USA tak, aby ujištění bylo zároveň poskytnuto subjektem, který má reálnou možnost zajistit jeho dodržování,“ konstatoval vrchní soud.

Městský soud se bude muset zabývat i objasněním otázky, zda byla údajná trestná činnost iniciativou samotných obviněných, či zda – a do jaké míry – ji vyprovokovali federální agenti.

Mohlo by vás zajímat

Jaber s Marabím pocházejí z Pobřeží slonoviny, Fajád je Libanonec s ukrajinským občanstvím. Spojené státy nasadily na Jabera a Marabího agenty v roce 2012. Policisté s nimi naoko vyjednávali o převozu kokainu do USA a o nákupu zbraní na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii. Kvůli nákupu zbraní prý Jaber oslovil Fajáda, zaměstnance ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje. Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.

Konečný souhlas s extradicí mužů musí vyslovit český ministr spravedlnosti.

-čtk-