Vláda ve středu přerušila projednávání novely zákona o soudních poplatcích do svého příštího zasedání. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje zpoplatnit žaloby o náhradu škody, které lidé podávají na stát kvůli nezákonným rozhodnutím či nesprávnému úřednímu postupu. Zatímco nyní je možné obrátit se na soud bezplatně, nově by se měl za žalobu hradit poplatek 2000 korun.
Úřad v návrhu argumentuje tím, že počet těchto žalob neustále roste a že jsou zneužívány k šikaně státu. Nový poplatek by se týkal například lidí, kteří se domáhají náhrady škody a nemajetkové újmy za nezákonné trestní stíhání či pobyt ve vazbě. Se zpoplatněním řízení nesouhlasí ministerstvo práce a sociálních věcí, ani ministr pro lidská práva.
Ministerstvo spravedlnosti však poukazuje na to, že žalující jsou ve sporech úspěšní jen v jedné pětině případů. „Dle našeho přesvědčení to potvrzuje, že žalobci často kalkulují s téměř nulovým rizikem. Tím je značně zatěžován jak odborný aparát ústředních orgánů státní správy, tak i justice samotná,“ tvrdí.
Podle resortu také existuje výrazný nepoměr mezi výší požadovaného odškodného a výší částek, kterých se lidé nakonec domohou. V letech 2010 až 2013 se žalobci domáhali po státu částek mezi 35 až 46 miliardami korun, přičemž soudy jim přiznaly 24 až 69 milionů Kč.
Ministerstvo rovněž trvá na tom, že žaloby jsou poměrně často zneužívány k šikaně. V důvodové zprávě zmínilo případ jednotlivce, který takových podání uskutečnil celkem 528. Žaloby prý navíc zneužívají i lidé obchodující s pohledávkami.
Úřad věří, že zpoplatnění žalob povede k poklesu jejich počtu. Zároveň tvrdí, že tím nedojde k odepření spravedlnosti, protože každý člověk bude mít možnost požádat o osvobození od soudních poplatků. Právě v tom však může být problém, jak ostatně ministerstvo samo připouští. Lze totiž předpokládat, že soudy budou muset častěji rozhodovat o těchto žádostech i o odvoláních proti rozhodnutím o neosvobození od soudních poplatků.
-čtk-