Protikuřácký zákon a elektronická evidence tržeb budou mít největší dopad na nejmenší obce. Je v nich nejméně zákazníků a hostů, takže obchody a hospody, kam nebudou smět kuřáci, mohou skutečně končit. Jiné hospody a obchody, které měly vzniknout, po kampani k oběma zákonům nevzniknou. Lidé raději nezačnou nic provozovat, protože nechtějí být obtěžováni státem. Vyplývá to z ankety mezi starosty obcí a městysů, oslovených Českou justicí.
Rána zaměstnanosti a službám
Stále nikdo neřekl pravdu o tom, kolik to bude ve skutečnosti stát, říká Josef Bezdíček z Černé nad Orlicí v Královéhradeckém kraji, místopředseda Svazu měst a obcí. Jedno je podle něho ale jisté: je to rána zaměstnanosti a službám.
„Vesnické hospůdky jsou úplně něco jiného než městské restaurace. Vesnické hospůdky nemají bohatou a početnou klientelu, takže když hostinský vyloučí ze své hospůdky kuřáky, počet jeho hostů se významně sníží. To bude mít dopad finanční a může to vést až k zavření takové hospůdky. Na vesnici ne tolik hospod vaří, jsou to často jen společenská místa, kam chodí lidé na pivo. Proto my jako Svaz obcí a měst se jich zastáváme, aby si sami mohli rozhodnout, jaká bude jejich hospoda,“ říká Josef Bezdíček.
Podle jeho slov by poslanci měli opravdu vážně zvažovat dopady obou zákonů, což se podle něho takřka nikdy neděje: „Co se týče elektronického sledování tržeb, nějak si nedovedu představit, že si dáte jedno pivo a hostinský začne vysílat po internetu, že obdržel dvacet korun. Ještě nikdo nám neřekl, kolik to bude dotyčného hostinského stát. A to sleduji opravdu všechny debaty o elektronické evidenci tržeb,“ říká Bezdíček a pokouší se vypočítat aspoň základ.
„To znamená nejen nová pokladna a náklady na provoz a na servis, ale také na zavedení a celoroční provoz internetu. Tuto informaci jsem nikde nenašel, ačkoli se týká nejen hospodských, ale také malých konzumů a podle ní se provozovatelé budou rozhodovat, zda obchod a hospodu zavřou, pokud je to zatíží. Bohužel hlubokou analýzu dopadu legislativy zde nikdy nikdo neudělá a pokud ano, jsou to obvykle čísla sebraná od lobbistů. Takže zodpovědně říkám, že poslanci by měli při jednání o těchto zákonech vážně zvažovat jejich dopady. Například, že už nebude platit, že vesnici tvoří kostel a hospoda. My jako Svaz obcí a měst chceme v dalším programovacím období zlepšovat v obcích služby a zaměstnanost, a tímto dostáváme ránu,“ říká Josef Bezdíček.
Hlasy z obcí: „Vesnické hospůdky nemají bohatou a početnou klientelu, takže když hostinský vyloučí ze své hospůdky kuřáky, počet jeho hostů se významně sníží.“ „Svobodu pro kuřáky tam, kde neomezují nekuřáky. V opačném případě označené rozdělené prostory. Obce větší pravomoci nepotřebují – kdo to bude platit?“ „Je to vlamování se do soukromí pod záminkou ochrany zdraví.“ “ Zákaz kouření ve vesnické hospodě naruší přirozený společenský život a akce s dětmi už dávno nekuřácké jsou.“
K ustanovení protikuřáckého zákona, že obce budou moci zakázat kouření na svém území, vznáší Filip Menzl, starosta obce Novosedlí v Jihočeském kraji otázku, kdo bude platit kontrolování zákazu: „Svobodu pro kuřáky tam, kde neomezují nekuřáky. V opačném případě označené rozdělené prostory. Obce větší pravomoci nepotřebují – kdo to bude platit?“
S protikuřáckým zákonem nesouhlasí ani Petr Šafář, místostarosta městyse Lomnice nad Lužnicí v Jihočeském kraji: „Provozovatelé si mají sami určovat charakter podniku, je to vlamování se do soukromí pod záminkou ochrany zdraví.“
Takový zákon nemůže projít!
Podle starosty městyse Načeradec ve Středočeském kraji Miroslava Vondráka dojde kvůli novým právním úpravám v malých obchodech a hostincích ke zvýšení cen a úbytku zákazníků. Je přesvědčen, že takové zákony nemohou projít. „Protikuřácký zákon podle mého soukromého názoru není pro obce nejlepší řešení, i když se nám stále říká, že ve světě a v Irsku to funguje. Já tomu nevěřím. Malý hostinec má málo zákazníků, kteří budou nyní postávat před hospodou. Což omezí celkovou dobu konzumace a prodeje, protože hosté budou tuto dobu trávit mimo hostinec. Což bude mít vliv na obrat a může se stát, že hostinec bude muset skončit. Lidé si za těchto podmínek raději koupí basu piva a sednou si s ní na zahradu. Takový zákon nemůže projít,“ říká Miroslav Vondrák.
Mohlo by vás zajímat
Co se týče elektronické evidence tržeb, starosta Miroslav Vondrák si od toho podle svých slov „moc neslibuje“. „Máme zde jednu vietnamskou prodejnu, která má otevřeno takřka nonstop. Tito Vietnamci budou mít to zařízení jako první a tím, že prodávají skoro stále se jim podaří amortizovat náklady dříve. Všichni si samozřejmě náklady promítnou do cen a je jasné, že ve Vlašimi, kde je hodně zákazníků, budou moci lépe držet ceny, než v malé obci, kde je zákazníků méně, ale ceny budou muset zvýšit více. Může se tedy stát, že zákazníci přestanou nakupovat v Načeradci začnou nakupovat ve Vlašimi. A pro obec jako Načeradec je významné, když se počet nezaměstnaných zvýší o jednoho nebo o dva,“ vysvětluje Miroslav Vondrák.
Totální propadák a umrtvení nižší a střední třídy
Pravomoc obcí určovat, kde se má nebo nemá kouřit, je podle starostky obce Mojné v Jihočeském kraji Jany Zoufalé zbytečná. Klade stejnou otázku jako starosta Filip Menzl: Kdo bude platit vymáhání? Pro obce je to podle jejích slov nepřiměřená zátěž. Zákaz kouření ve vesnické hospodě naruší přirozený společenský život a akce s dětmi už dávno nekuřácké jsou, dodává.
Co se týče elektronické evidence tržeb, závěr starostky obce s více než stovkou obyvatel je jednoznačný: „Je to totální propadák, který umrtví nižší a střední třídu. Dám vám případ. V naší obci se stočtyřicetin obyvateli máme manžele, kteří postavili z vlastních prostředků, bez dotací, bez podpor dva domy a pán, aby zaměstnal manželku, tak se rozhodl udělat ubytování a občerstvení. Je to čtrnáct dní, kdy mi řekl, že po tomto státním zákroku nic dělat nebude, že nestojí o obtěžování, až mu přijdou dva chlápci na pivo a on bude kvůli tomu muset úřadovat po internetu,“ říká zdrceným hlasem starostka Jana Zoufalá, která se podle svých slov všemi silami snaží, aby malé obchůdky a živnosti v obci přežívaly.
Podle Jany Zoufalé se ale podmínky v obcích stále zhoršují. „V obci máme obchůdek, který provozuje pán, Vietnamec, bezvadný a obětavý člověk, který se začlenil do obce a prodává sedm dní v týdnu. Kolem Vánoc ho vykradli a on za mnou přišel, že lidé po Vánocích nenakupují, že nemají peníze a že ten obchod asi bude muset zavřít. Já lidem říkám, prosím vás, zajděte tam, i když momentálně nic nepotřebujete, protože jakmile ten obchod neudrží on s tím, že je tam sedm dní v týdnu, neudrží ho nikdo! My ten obchůdek i tu hospůdku potřebujeme, ale ta byrokracie začíná být strašná. Podmínky pro obce se tak zhoršují, že budu ráda, když bez újmy přežiji následující tři roky a už nikdy nechci v samosprávně pracovat,“ uzavírá starostka Mojné Jana Zoufalá.
Irena Válová