Trestní řízení ve věci Nagyová a spol. dále pokračuje, zásah na Úřadu vlády před dvěma lety nebyl ničím výjimečný a odehrál se stejně jako použití operativních prostředků s povolením soudů. Jasně, sebevědomě a pouze jako právník se vyjadřoval vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan na čtvrteční besedě časopisu Respekt v knihovně Václava Havla. Téma debaty znělo „Máme se bát státního zastupitelství?“
Je mimořádně obtížné besedovat s lidmi, kteří neznají právo, nevědí nic o trestním řízení a předkládají veřejnosti teorie o tom, že tlak na zatýkání a odsuzování „velkých ryb“ vznikl po volbách v roce 2010 z frustrace lidí z telefonátů Romana Janouška Pavlu Bémovi. Nebo že onen tlak byl též výsledkem hospodářské krize, kdy lidé chtěli vědět, kdo je okradl o peníze. Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan tento obtížný prvek s přehledem ustál, když se nesnížil k politické debatě nebo k moralizování.
Výsledky prověřování byly takové, že jsme museli reagovat
Ani po dvou letech od zásahu na Úřadu vlády nevidí Ivo Ištvan v postupu orgánů činných v trestním řízení žádnou chybu. „Novináři většinou zamlčují, že realizaci předcházelo prověřování s použitím pátracích operativních prostředků, které bylo pod dohledem soudů,“ uvedl Ivo Ištvan.
O očekáváních směrem ke stíhání tzv. kmotrů:
„Nevím, jaké očekávání máte na mysli. Státní zastupitelství nemůže fungovat na základě toho, že někdo má nějaké očekávání. Policie a státní zastupitelství nenaplňuje očekávání někoho.“
Případ Nagyová a spol. byl podle jeho slov byl ve stádiu prověřování od začátku roku 2012 a výsledky prověřování byly takové, že orgány činné v trestním řízení musely reagovat. Je to něco, co státní zastupitelství musí dělat ze zákona, ať se to týká kohokoli, zdůraznil Ivo Ištvan.
Na dotazy, zda dosavadní výsledek případu Nagyová a spol. není oproti očekávání chabý a kdy budou obviněni Roman Janoušek s Ivo Rittigem v tzv. kmotrovské části případu, Ivo Ištvan řekl: „Nevím, jaké očekávání máte na mysli. Státní zastupitelství nemůže fungovat na základě toho, že někdo má nějaké očekávání. Policie a státní zastupitelství nenaplňuje očekávání někoho.“
Na otázku ohledně Janouška a Rittiga olomoucký státní zástupce neodpověděl s odkazem na dále probíhající trestní řízení. „Trestní řízení je v této fázi neveřejné, a proto tyto informace nelze sdělovat,“ řekl. Stejně tak se vyhnul odpovědi na otázku, komu patří zlato zajištěné v souvislosti se zásahem na úřadu vlády.
Na otázku, proč státní zastupitelství dospělo k závěru, že dohoda tří poslanců byla něco jiného než politický handl, znovu zdůraznil, že vyšetřování dále pokračuje: „Ta kauza není ukončená, takže o ní nemohu hovořit. Reagovali jsme na situaci v prověřování. Byli jsme vedeni tím, že v zahraničí jsou podobná jednání stíhána. Nejvyšší soud nějak rozhodl, což musíme respektovat, neboť jsme v demokratickém právním státu,“ řekl Ištvan.
Spektakulární zásah? Vůbec ne. Byl jako každý druhý
V souvislosti s případem Nagyová a spol. odmítl kritiku na adresu policie, že dosud neobvinila v případu další osoby. „Věc vyšetřuje státní zástupce. Čekat na obvinění od policie by bylo zbytečné,“ upozornil na využití statutu vyšetřujícího státního zástupce v tomto případu.
O komunikační strategii státního zastupitelství:
„Státní zastupitelství není od toho, aby se čímkoli chlubilo. My reagujeme pouze na informace, které jsou nepravdivé nebo dehonestující.“
K aktuálnímu tématu přípravy nového zákona o státním zastupitelství olomoucký vrchní státní zástupce vyslovil názor, že pro nezávislost státního zastupitelství je nejdůležitější morální integrita každého jednotlivého státního zástupce.
O zásahu na Úřadu vlády:
„Odmítám, že šlo o spektakulární zásah. Každý rok se uskuteční desítky zásahů s takovýmto nasazením policistů, kdy množství policistů zasahuje na několika místech v celé zemi.“
Ištvan se rovněž ohradil proti konstrukci, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci se vlastně nechce pochlubit výsledky své práce a nechce veřejnosti sdělit, jaké bude další pokračování. „Státní zastupitelství není od toho, aby se čímkoli chlubilo. My reagujeme pouze na informace, které jsou nepravdivé nebo dehonestující,“ řekl.
A uvedl i příklad – odmítá třeba nazývat zásah na úřadu vlády zásahem spektakulárním. „Odmítám, že šlo o spektakulární zásah. Každý rok se uskuteční desítky zásahů s takovýmto nasazením policistů, kdy množství policistů zasahuje na několika místech v celé zemi. Všechny prohlídky povoluje soud. Neděje se to tak, že by si někdo nějaký zásah vymyslel,“ konstatoval Ivo Ištvan.
Irena Válová