Úřednice Marie Bílková zodpovídala za pochybný projekt koupě sídla generálního ředitelství Úřadu práce. Teď bude sestavovat klíčové rozpočty na ministerstvu financí.
Projekt koupě nového sídla generálního ředitelství Úřadu práce v “Bakalově domě” na pražské Letné začal vyvolávat pochybnosti krátce poté co se v roce 2013 jeho podrobnosti dostaly na veřejnost. Úřednická vláda Jiřího Rusnoka na podzim na nákup budovy schválila celkem 299 milionů korun, z nichž 233 měla zaplatit Evropská unie. Kvůli pochybením Úřadu práce, který tehdy vedla Marie Bílková (její životopis si můžete přečíst ZDE), z evropské kasy přijde jen osmačtyřicet milionů korun.
Nejasná majetková struktura
Pochybnosti už v době schvalování nákupu objektu vyvolávalo to, že dům původně vlastnila firma Alkatria. Bývalé sídlo vydavatelství Ekonomia podnikatele Zdeňka Bakaly Alkatria koupila za 140 miliónů. Poté jej prodala vládě za zmíněných 299 miliónů. Alkatria tedy vydělala téměř 160 miliónů, upozornila Česká justice.
Jednou z akcionářek je například Barbora Šmejdová, jejíž obchodní kontakty sahají třeba do realitní společnosti Skanska, toho času v konkurzu. Celý nepřehledný propletenec firem okolo Alkatrie si můžete prohlédnout ZDE.
„Stanovisko Evropské komise bohužel potvrzuje pochybnosti týkající se kritizovaného nákupu uvedeného sídla generálního ředitelství a ukazuje na účelové obcházení pravidel. Toto pochybení má zásadní dopad do hospodaření resortu MPSV a znamená neuznatelné výdaje ve výši 185 miliónů korun. To je výsledek předchozího vedení ministerstva a generálního ředitelství ÚP,“ řekla Právu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová z ČSSD. Připomněla také zprávu BIS za rok 2013.
Jak někdejší premiér Jiří Rusnok reagoval na kritiku koupě nové budovy pro Úřad práce. Repro: FB / Michal Šperling
Jak někdejší premiér Jiří Rusnok reagoval na kritiku koupě nové budovy pro Úřad práce. Repro: FB / Michal Šperling
„Za dysfunkci státní správy při hospodaření s majetkem považuje BIS také zcela netransparentní nákup nemovitosti na adrese Dobrovského č.p. 1278/25 v pražských Holešovicích ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). MPSV si zdejší administrativní budovu vyhlédlo jako ideální pracoviště pro Generální ředitelství Úřadu práce ČR, tj. nevyhlásilo veřejné poptávkové řízení. Partnerem MPSV v transakci za 299 milionů korun, která proběhla v listopadu 2013, byla akciová společnost Alkatria s nejasnou vlastnickou strukturou, která uvedený objekt v květnu 2013 koupila za 140 milionů od společnosti Economia. Kromě rozdílu v cenách je podezřelé i to, že majitel budovy neúspěšně usiloval o její prodej dalším dvěma veřejným institucím,“ uvádí se v této zprávě.
Podle Marksové ti, kdo “megalomanský projekt” připravili, „museli dopředu vědět, že tento dům s těmi funkcemi včetně umístění pražského generálního ředitelství nemůže počítat s tím, že by to EU z tohoto fondu financovala“. Ministerstvo aktuálně zvažuje podání trestního oznámení.
Čtrnáctý odbor
Z výše uvedených skutečností jasně vyplývá, že trestní oznámení MPSV musí logicky směřovat právě k osobě Marie Bílkové.
Je překvapivé, že právě úřednici zodpovědnou ze “sekeru” ve výši 185 milionů korun postavil ministr financí Andrej Babiš (ANO) do čela čtrnáctého odboru ministerstva financí.
V řídící struktuře klíčového ministerstva se jedná o významný prvek. V jeho pravomoci je třeba součinnost se správci rozpočtových kapitol ministerstva zahraničí, Kanceléře prezidenta republiky, Národního bezpečnostního úřadu, obou parlamentních komor nebo Úřadu vlády při financoání jejich rozpočtových kapitol. Kompletní výčet pravomocí a činnosti odboru, který nově vede úřednice zodpovědná za fiasko okolo koupě Bakalova domu si můžete prohlédnout ZDE.
Pikantní je také to, že Marie Bílková bude mít za úkol spolupracovat na financování jeho rozpočtu také s ministerstvem práce a sociálních věcí, tedy s úřadem, který ji se vší pravděpodobností kvůli 185milonové “sekeře” požene před soud.
Ondřej Fér
Článek vyšel na našem sesterském webu Ekonomický deník.