Výzkumníci americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) pracovali skoro deset let na prolomení zabezpečení chytrých telefonů a počítačových tabletů od Applu. Napsal to americký server The Intercept, který se odvolává na dokumenty od bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena.
Přísně tajné americké spisy prý naznačují, že výzkumníci pracující pro vládu Spojených států vytvořili verzi softwarového balíčku XCode od Applu, který obsahuje nástroje pro vývoj softwarových aplikací. Balíček XCode, které Apple poskytuje statisícům vývojářů, se používá při vytváření aplikací, které se pak prodávají v internetovém obchodě Applu.
Pozměněná verze tohoto balíčku mohla agentům umožnit zmocnit se hesel a zpráv v dotčených přístrojích, tvrdí prý výzkumníci.
Snahy v tomto směru začaly prý již v roce 2006, tedy rok předtím, než Apple představil svůj první telefon iPhone. Pokračovaly během roku 2010, kdy na trh přišel iPad, i později, píše se ve článku.
Mluvčí Applu poukázal na starší prohlášení šéfa firmy Tima Cooka, dál se ale k věci odmítl vyjádřit. Cook loni prohlásil, že Apple nikdy nepracoval s žádnou vládní agenturou na vytvoření tajné cesty, jak se dostat do firemních výrobků nebo služeb.
CIA na žádost o reakci zatím neodpověděla, napsal Reuters.
The Intercept zveřejnil již několik článků, které se opírají o Snowdenem zveřejněné dokumenty. Web na základě obdobných zdrojů v únoru napsal, že americké a britské zpravodajské služby nelegálně pronikly do počítačových systémů výrobce SIM karet Gemalto a ukradly klíče, které se používají k zabezpečení soukromé komunikace mezi mobilními telefony.
Firma Gemalto připustila, že se v minulosti mohla stát terčem kybernetických útoků amerických a britských tajných služeb. Rozsáhlý únik dat ale vyloučila.
-čtk-