Českou republiku sice letos po mnoha letech nečekají žádné volby, i tak ale rok přinese celou řadu politických událostí, které mohou výrazně ovlivnit budoucnost země. Všechny tři koaliční strany si vyberou nová vedení, vláda bude prosazovat například zákony o prokazování původu majetku nebo elektronické evidenci tržeb a rozhodne také o klíčovém náměstkovi pro státní službu. Dá se také předpokládat, že politické vody znovu rozvíří střety mezi sociální demokracií a hnutím ANO nebo mezi vládou a prezidentem Milošem Zemanem.

Jednou z prvních letošních povinností vlády bude výběr náměstka ministra vnitra pro státní službu, který bude v příštích letech do značné míry zodpovídat za běh celé státní správy. První výběrové řízení skončilo v prosinci neúspěchem, když žádný z kandidátů nesplnil stanovené podmínky. Nyní běží výběrové řízení znovu. Jméno klíčového náměstka by mělo být známo do poloviny ledna.

Další ze svých priorit stanovil kabinet v legislativním plánu pro letošní rok, který podle prosincového prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) počítá s předložením 19 věcných záměrů, 25 návrhů zákonů a 78 novel. Mezi nejdůležitější z nich Sobotka řadí zákon o prokazování původu majetku, který by měl být dopracován během ledna, normu o elektronické evidenci tržeb nebo zrušení druhého důchodového pilíře. Prosazovat bude vláda také novelu zákona o veřejných zakázkách nebo stavebního zákona, pracovat bude i na zákonu o sociálním bydlení.

Nejzásadnější úkoly vlády pro tento rok zmínil premiér i v dnešním přání k novému roku všem občanům. „Jedná se zejména o podporu hospodářského růstu, zahájení čerpání nových evropských fondů, dokončení prací na zrušení nepovedeného druhého penzijního pilíře, prosazení zákona o sociálním bydlení, zákona o neziskových organizacích ve zdravotnictví, zákona o prokazování původu majetku nebo zákona o elektronické evidenci tržeb, který by měl zásadně zlepšit výběr daní,“ vypočítal v tiskovém prohlášení.

Hned na začátku roku bude podle Sobotky vláda jednat o energetické koncepci. „Z českého i mezinárodního pohledu je jedním z klíčových dokumentů pro další rozvoj České republiky,“ sdělil. Letos také vstoupí v plnou účinnost zákon o státní službě, který je podle Sobotky klíčovým nástrojem pro „profesionální a transparentní“ státní správu. „Vláda bude dále podporovat hospodářský růst a zaměstnanost prostřednictvím podpory investic, garantováním důstojných pracovních podmínek i prostřednictvím postupného navyšování minimální mzdy,“ dodal premiér.

Mohlo by vás zajímat

Již nyní je zřejmé, že u některých zákonů čeká koaliční strany dlouhé vyjednávání, které ukáže, zda je to spíše sociální demokracie, nebo hnutí ANO Andreje Babiše, které dokáže prosazovat svoje priority. Uvidí se také, zda lidovci budou i nadále hrát roli stabilizačního prvku koalice. Vedle věcných sporů týkajících se například zavádění služebního zákona do praxe, by se koalice nemusela vyhnout ani dalším personálním střetům, které se loni ze současným ministrů točily zejména kolem ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) a ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Personálie budou také hlavní náplní letošních volebních sjezdů všech koaličních stran a opoziční TOP 09. Přes možné výměny na místopředsednických postech se očekává, že čtveřici těchto parlamentních stran i nadále povedou Sobotka (ČSSD), Babiš (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Personální rozhodnutí bude muset učinit také hlava státu, která má jmenovat nástupce končícího náčelníka generálního štábu Petra Pavla, jenž směřuje do čela Vojenského výboru NATO. Zajímavé bude také sledovat, jak Zeman naloží se svým kancléřem Vratislavem Mynářem, který stále ještě nezískal bezpečnostní prověrku.

Ve vztazích vlády a Zemana se další spory dají očekávat okolo služebního zákona, který hlava státu poslala na přezkum Ústavnímu soudu, nebo postoje k dění v zahraničí, kde bude sledovaný především vývoj na Ukrajině nebo v Sýrii.

-čtk-