Platy ústavních činitelů se ode dneška zvyšují zhruba o tři procenta a asi o deset procent si polepší soudci a žalobci. Zvláště o platy politiků se ve Sněmovně vedly ostré spory. Vláda nejprve navrhla jednoprocentní zvýšení, sněmovní výbory pak růst o 14 procent, ale po kritice z vedení ČSSD byla dohodnuta nynější tři procenta. Pokud by nebyla schválena do konce roku žádná úprava, výdělky politiků by nyní po několikaletém zmrazení vzrostly o 26 procent.
Sněmovna návrh, který prosazovali sociální demokraté, schválila počátkem prosince, senátoři se následně rozhodli, že se novelou zákona nebudou zabývat. Tím ji poslali k posouzení prezidentovi Miloši Zemanovi, který novelu podepsal 22. prosince. Základní plat poslance a senátora tak bez náhrad vzroste o 1700 korun na 57.600 Kč. Návrh na čtrnáctiprocentní zvýšení Zeman předtím označil za „nenažranost“ a varoval, že takový růst bude vetovat.
Platy prezidenta, členů vlády a zákonodárců budou novelou navázány na průměrnou mzdu v nepodnikatelské sféře vždy za předminulý kalendářní rok, jako tomu bylo před jejich zmrazením. Základna pro další výpočet bude pro příští rok 2,25násobkem této mzdy, další dva roky 2,35násobkem, v roce 2018 pak 2,5násobkem. Poté se automatický vrátí na 2,75násobek. Politici tedy budou mít růst svých platů zajištěn i v dalších několika letech v případě, že se průměrná mzda v nepodnikatelské sféře nějakým výraznějším způsobem nesníží.
Hrubý měsíční plat soudce okresního soudu s praxí do pěti let vzroste z nynějších 56.800 na 62.500 korun. Za výraznějším zvýšením mezd v justici stojí i letní verdikt Ústavního soudu, který zrušil ke konci roku dosavadní způsob výpočtu platové základny pro soudcovské platy. Dosud základnu určoval 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře vždy za předminulý kalendářní rok. Podle nálezu soudu se musí základna vrátit k trojnásobku.
-čtk-