Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu zahájil předběžné vyšetřování případných válečných zločinů spáchaných na palestinských územích. Jde o první krok, který může vyústit až v obvinění palestinských nebo izraelských představitelů. Izrael sdělení soudu podle médií označil za skandální.
Palestina oficiálně požádala o začlenění pod jurisdikci ICC na začátku roku. Oficiálně by měla pod ICC spadat od 1. dubna, ale soud už dnes oznámil, že zahájil předběžné vyšetřování. Na základě předběžných zjištění má rozhodnout, zda zahájí plnohodnotné vyšetřování údajných zvěrstev. To by pak mohlo vyústit až v obvinění konkrétních osob jak na izraelské, tak na palestinské straně.
Přičlenění k Mezinárodnímu trestnímu soudu je součástí širší diplomatické strategie Palestinců. Svým tlakem chtějí donutit Izraelce, aby se stáhli z okupovaných území a odsouhlasili existenci palestinské státnosti.
Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman označil postup soudu za skandální. Jediným cílem vyšetřování je podle něj „oslabit právo Izraele na obranu proti terorismu“. „Tentýž soud, který neuznal za vhodné zabývat se situací v Sýrii, kde bylo zabito 200.000 lidí, ani v Libyi či na jiných místech, považuje za vhodné zkoumat nejmorálnější armádu světa, a to z čistě politických a protiizraelských důvodů,“ dodal Lieberman.
Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás hrozil připojením k ICC už od roku 2012, ale dříve se k tomu neodhodlal s ohledem na nátlak Spojených států a Izraele. Takzvaný Římský statut, tedy zakládající smlouvu ICC, Izrael i Spojené státy sice dříve podepsaly, ale neratifikovaly. Jejich občané by ale nyní mohli být souzeni za zločiny spáchané na palestinském území.
ICC je první stálý trestní soud s celosvětovou působností, který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Od roku 2002 sídlí v nizozemském Haagu. Palestina se stává 123. státem, který pod něj spadá.
-čtk-