Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana nenaplnilo očekávání většiny předních politiků. Povětšinou hledí na slova hlavy státu kriticky, řadě z nich chyběl větší nadhled a vize, někteří se také obávají, že Zeman svým proslovem bude dále rozdělovat společnost. Nejtvrdší ve svém hodnocení byli členové opozičních TOP 09 a ODS, o něco vstřícnější byli koaliční ČSSD, hnutí ANO a lidovci.

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš ČTK napsal, že prezident závěrem projevu „zbytečně jitřil rány nad svými letošními konfliktními vyjádřeními, která společnost rozdělují. Mohl se nad ně povznést.“ Zeman na závěr svého vystoupení mluvil v narážce na nedávné demonstrace proti sobě o tom, že nikdy nebude ustupovat řvoucímu davu.

Babiš, který celkově projev hodnotí jako shrnující, naopak dal prezidentovi za pravdu při kritice služebního zákona. Zákon o státní službě je podle něj málo otevřený lidem, kteří v ní předtím nepracovali. Konzervuje stav budovaný politickými stranami léta, uvedl také Babiš. Podle něho bude se zákonem ještě dost problémů při zavádění do praxe. Svědčí o tom prý i malý zájem o klíčovou pozici náměstka ministra vnitra pro státní službu.

S prezidentovou kritikou zákona o státní službě naopak nesouhlasí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ani místopředseda lidovců Jan Bartošek. „Pokud jde o zákon o státní službě, naše vláda je po 25 letech první, která měla odvahu a sílu odpolitizování české státní správy prosadit,“ uvedl v prohlášení Sobotka, který ústavní stížnost na služební zákon považuje za zbytečný krok. Také podle Bartoška povede zákon, který vnímá jako úspěch vlády, k odpolitizování a stabilizaci státní správy.

Sobotka naopak uvítal, že prezident v projevu ocenil vládu za to, že vrátila lidem naději. „Jsem rád, že prezident stejně jako vláda klade důraz na ekonomickou diplomacii,“ uvedl také.

Mohlo by vás zajímat

„Pan prezident si plete žánry, diskuse o služebním zákonu nepatří do Vánočního poselství prezidenta republiky,“ poznamenal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Očekával bych od hlavy státu, že přednese nějakou vizi do roku budoucího,“ řekl také ČTK. Zároveň ocenil, že byl rozhovor předtáčen. Z bezpečnostního hlediska to podle něj bylo velmi důležité.

Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že v projevu mohl souhlasit jen s máločím. „Scházela mně větší sebereflexe pana prezidenta,“ poznamenal. Postrádal také náčrt toho, kam se společnost může ubírat. Část o státní službě a kriticích prezidenta ho prý zarazila. „Tohle je další z projevů, který spíš bude veřejnost rozdělovat než spojovat,“ míní. I podle Bartoška v poslední době Zeman společnost spíše rozděloval.

„Naznačovat, že kritici jsou řvoucí neandrtálci, je paušalizující a připomínání tématu ruské punkové kapely (Pussy Riot) už zavání posedlostí,“ napsal ČTK zase místopředseda komunistů Jiří Dolejš, kterému i tak Zeman přišel méně provokující než obvykle. Celkově má poselství za nevýrazné. „Překvapilo mě, jak málo kritický byl k vládě současné, a to, že za jediný spor považuje služební zákon mně nestačí, protože vnímám, že spor o majetková přiznání, který je nesplněn, je sporem mnohem větším, než je neodpolitizování státní správy,“ uvedl šéf komunistů Vojtěch Filip. Se Zemanem souhlasil naopak v tom, že z mimořádných voleb vzešla naděje.

Šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) považuje Zemanův projev za hodně osobní a bilanční, ale nikterak překvapivý. Od prezidenta by očekával více, než jen bilanci jeho kroků. Chyběl mu třeba nadhled i zmínka o dění ve světě, které ovlivňuje naše životy. Hamáčkův stranický kolega a ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier Zemanův projev vůbec nesledoval. „Nehodlám si kazit Vánoce poslechem takto pokleslého žánru,“ uvedl.

Politolog Tomáš Lebeda Vánoční poselství vnímal jako krátké a neoriginální, které jen shrnovalo, jak Zeman viděl své kroky v končícím roce. Optikou projevů exprezidenta Václava Havla mu v řeči chybělo mnohé.

-čtk-