Architekti, inženýři a představitelé samosprávy se přidali ke kritice zákona o veřejných zakázkách. Vadí jim výběr vítězů podle nejnižší ceny bez hodnocení dalších kritérií, uvedli zástupci České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), České komory architektů (ČKA) a Svazu měst a obcí ČR. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová má pro jejich stížnosti pochopení a s jejich protesty souhlasí.
„Dostáváme se do situace, kdy se soutěží na nejnižší cenu nejen u stavebních zakázek, ale také u tendrů na projektové práce. Zjišťujeme, že to má naprosto devastující dopad na celé odvětví,“ prohlásil předseda ČKA Ivan Plicka. Podle něho musí existovat určité férové ceny projektu, které budou zárukou toho, že projekt dopadne dobře.
Zadavatelé veřejných zakázek prý hodnotí nabídky podle ceny kvůli obavám z trestního stíhání, pokud by rozhodli o vítězi tendru jinak. „Velmi těžko se obhajuje vyřazení nabídky s nejnižší cenou,“ poznamenal vedoucí legislativně právního oddělení Svazu měst a obcí ČR Zdeněk Mandík.
Podle Plicky je to absurdní. „Nemůžete přece vybírat sólistu Národní opery pouze podle nejnižšího platu. Ale přesně to se děje dnes a denně v naší profesi,“ ilustroval současný stav šéf ČKA Plicka.
Šlechtová pro rádio Impuls uvedla, že se zakázky podsekávají a vyhrávají je i nekvalitní dodavatelé. „Já jsem teď dala do Poslanecké sněmovny novelu zákona o veřejných zakázkách, kde rozšiřujeme právě ta hodnotící kritéria. A v průběhu příštího roku budeme dávat úplně nový zákon o veřejných zakázkách,“ řekla ministryně Impulsu.
Podle představitelů profesních komor vede současný stav a honba za co nejnižší cenou k výraznému poklesu kvality stavebních prací. „Naše komory se dostaly do stavu, že nejsou schopny garantovat standard výkonu profese,“ upozornil Plicka, který chce společně s ČKAIT vypracovat manuál zadávání veřejné zakázky.
Právě „nutnost“ vybírat vítěze tendrů podle nabízené ceny patří k nejvíce kritizovaným bodům současného zákona o zadávání veřejných zakázek. Kvůli podnětům odborné veřejnosti připravilo ministerstvo pro místní rozvoj takzvanou technickou novelu zákona, která měla platit od 1. ledna 2015. Ta má zadavatelům ulehčit využívání při hodnocení nabídek v tendrech více kritérií a nezaměřovat se pouze na nejnižší cenu. Umožňuje například více zohlednit zkušenosti a předchozí praxi předkladatele nabídky.
Legislativní norma se však zasekla při projednávání ve Sněmovně. Poslanci do ní chtějí přidat vlastní změny, například zvýšení limitu pro takzvané vícepráce ze současných 20 procent na 50 procent. To by v praxi znamenalo, že se cena veřejné zakázky může zvýšit až o polovinu vysoutěžené ceny. I kvůli tomu už ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová připustila, že novela nezačne platit od začátku nového roku, ale nejspíš až od dubna 2015.
-čtk-