Vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční politiku Federica Mogheriniová jmenovala nezávislého experta, který prošetří uplatňování mandátu justiční a policejní mise Evropské unie v Kosovu (EULEX). Má se přitom zaměřit na podezření z korupce. Z té je prý podezřelá i hlavní žalobkyně mise, Češka Jaroslava Novotná, která obvinění popírá.
Informace o možné korupci v unijní misi přinesl koncem října kosovský list Koha Ditore. S odvoláním na informace prokurátorky EULEX Marie Bamiehové napsal, že Novotná je údajně podezřelá z braní úplatků za zastavení trestního stíhání v nejméně třech případech. Novotná prý také zablokovala vyšetřování bývalého hlavního soudce EULEX, Itala Francesca Florita pro údajné přijetí úplatku, přestože měla dostatek materiálů a důkazů. Novotná ale tato nařčení prostřednictvím českého serveru lidovky.cz odmítla.
Obvinění vznesl i Andrea Capussela, který do letošního března pracoval v ekonomickém oddělení mise EULEX. Ve své nové knize analyzoval celkem 15 významných případů, v nichž EULEX vznesl obvinění. Tvrdí, že sedmi z nich se mise začala zabývat až na základě nátlaku zvenčí. Buďto si prý tehdy sama uvědomila, že by mohla být její nečinnost odhalena, nebo se od EU či mezinárodního společenství objevil požadavek, aby byla věc vyšetřena. Jen čtyři z těchto případů přitom skončily rozsudky. Vzhledem k tomu, že mise zahájila činnost v roce 2008, znamená to průměrně ani ne jeden verdikt za rok a 2,5 obvinění ročně.
„Vzhledem k tomu, jak jsou politická korupce a organizovaný zločin v Kosovu rozšířené, jsou tyto výsledky velmi neadekvátní,“ řekl nedávno britskému listu The Guardian Capussela.
Capusselovy závěry potvrdil i nejmenovaný kosovský vyšetřovatel. Jak řekl britskému deníku, jeho vyšetřování týkající se vysoce postavených politiků prý několikrát u představitelů mise narazilo. „Existují tady lidé, kteří zabíjejí ostatní lidi, ale dostanou se z toho díky UNMIKu a EULEXu,“ uvedl tento zdroj. UNMIK je zkratkou pro civilní správu OSN v Kosovu.
Mohlo by vás zajímat
„Jmenovala jsem dnes Jeana Paula Jacquého nezávislým právním expertem, který prověří naplňování mise v Kosovu EULEX, a to se zaměřením na obvinění z korupce. Požádala jsem Jacquého, aby mi předložil svou zprávu a doporučení do čtyř měsíců,“ uvedla Mogheriniová v prohlášení. Tento krok označila za projev odhodlanosti EU vše zcela vyjasnit.
Současně ale zdůraznila, že nadále podporuje a plně důvěřuje misi EULEX a jejímu týmu. „Evropská unie je odhodlaná pomáhat úřadům v regionu v jejich boji proti korupci a organizovanému zločinu,“ dodala šéfka unijní diplomacie.
-čtk-