Obvodní soud pro Prahu 1 dnes začne s projednáváním takzvané zpravodajské větve kauzy Nagyová. Obžaloba v ní viní bývalou šéfku sekretariátu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou a tři vysoké důstojníky Vojenského zpravodajství z nezákonného sledování Nečasovy bývalé manželky. Po sedmnácti měsících tak k veřejnému projednání před soudem míří vůbec první kauza související se zásahem policie na Úřadu vlády loni v červnu.
Vedle Jany Nagyové, dnes Nečasové, jsou ze zneužívání pravomoci úřední osoby obžalování bývalí šéfové vojenské tajné služby Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.
Obžaloba má zhruba 70 stran a přečíst ji má přijet státní zástupce Rostislav Bajger z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Bajger v obžalobě mimo jiné navrhuje výslechy několika svědků, mezi kterými je expremiér Petr Nečas, někdejší dočasný šéf VZ Rostislav Pilc, bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul nebo exministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Žalobce chce slyšet také několik svědků s utajenou totožností z řad příslušníků tajných služeb. Líčení je ovšem zatím naplánováno na jediný den, další termíny připadají v úvahu až v příštím roce.
Jana Nečasová podle obžaloby zneužila v roce 2012, kdy šéfovala kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase, tajnou službu ke sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky. Soudkyně Helena Králová řešila údajné zneužití zpravodajské služby již letos v červnu, Nečasové tehdy udělila roční podmínku a případy Kovandy a Páleníka předala ministerstvu obrany kvůli posouzení, zda nešlo o kázeňské provinění. Pohůnkovo trestní stíhání zastavila.
Žalobci podali proti rozhodnutí odpor a stížnosti a ohradil se také Páleníkův advokát Tomáš Sokol. V případě podmínky pro Nečasovou to znamenalo hlavní líčení, ostatní verdikty přezkoumal Městský soud v Praze, který případ soudkyni Králové vrátil, aby celou čtveřici projednala v hlavním líčení.
Mohlo by vás zajímat
Sokol označil způsob, jakým odvolací soud zrušil původní rozsudek, za neobvyklý. „Odvolací soud velice brutálním, až bych řekl hrubým a neetickým způsobem vnucuje nalézacímu soudu své přesvědčení o tom, že minimálně někteří obžalovaní jsou jednoznačně vinni. V rozhodnutí stížnostního soudu paní doktorky Löffelmannové jsou takové výrazy, jako že o subjektivní stránce jednání, pokud jde o mého klienta, nemůže pochybovat nikdo má alespoň minimální inteligenci,“ řekl advokát České justici. S původním verdiktem o kázeňském provinění nesouhlasí, Páleník se podle něho ničeho nedopustil.
Stejně tvrzení o sledování odmítají i další obžalovaní. Akce byla podle nich tzv. kontrasledováním, kterým prověřovali údajně podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra. Zadání se prý týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol prý přišel „z nejvyšších míst“.
-rm, čtk-