Vyšetřování podezření, že soudce Francesco Flori přijal úplatek, bylo zastaveno vedoucí žalobkyní EULEXU, Češkou Jaroslavnou Novotnou, informuje ve třetím článku o korupci v v mezinárodní misi EULEX v Kosovu  prištinský deník Koha Ditore. Podle deníku si zastavení vyšetřování objednal bývalý šéf EULEXU Bernd Borchardt. Podle srbského deníku Telegraf přijal soudce  Francesco Flori 375 000 euro od Nusreta Ceny za zastavení jeho případu. O korupci v misi EULEX informují dnes deníky v Kosovu i v Srbsku. Novotná podle novinářů odkazuje na zákon o zvláštních privilegiích a imunitě soudců EULEXU.

Vedoucí žalobkyně mise EULEX Jaroslava Novotná nedovolila žádné vyšetřování proti někdejšímu předsedovi soudního senátu RULEXU Francescovi Flori, přestože měla dostatek materiálů a důkazů. Úředník EULEXU trval na vyšetřování, avšak hlava EULEXU Bernd  Borchardt mu osobně  řekl, aby je uzavřel. Den poté naopak EULEX nařídil vyšetřování žalobkyně Marie Bamiehové, která prohlásila, že má důkazy o korupci, pokračuje v seriálu o temných praktikách mise EULEX v Kosovu deník Koha Ditore.

Maria Bamiehová byla odvolána minulý pátek z funkce městské prokurátorky EULEXU za podezření z úniku informací z mise. Deník informuje, že Jaroslava Novotná obdržela dopis od občana, ve kterém stálo, že soudce Flori obdržel úplatek ve výši 375 tisíc euro od Nusreta Ceny za zastavení jeho kriminálního případu.

Jaroslava Novotná v reakci citovala ustanovení oddílu 3 a 5.5 Zákona o statusu, privilegiích a imunitě personálu diplomatických a konzulárních misí v Kosovu a mezinárodních vojenských misí a jejich zaměstnanců, které neumožňují trestně stíhat v trestním řízení jako podezřelou osobu soudce EULEXU.

Mohlo by vás zajímat

Podle dřívější informace Nejvyššího státního zastupitelství státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze JUDr. Jaroslava Novotná zvítězila v prosinci 2011 ve výběrovém řízení na pozici šéfa prokurátorů vyslaných z členských států EU do Kosova a byla přidělena od 1. února 2012 na dobu 12 měsíců do týmu, kde již působili tři státní zástupci z České republiky. Jedním z nich je současný náměstek vrchní státní zástupkyně VSZ v Praze Lenky Bradáčové Adam Bašný.

Jak dále uvedlo Nejvyšší státní zastupitelství už v roce 2011, JUDr. Jaroslava Novotná působila řadu let v oblasti mezinárodní justiční spolupráce a v letech 2006 – 2008 byla zástupkyní národního člena ČR v Eurojustu v Haagu. Vedoucím české pobočky Eurojustu v Haagu byl současný nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nejvyšší státní zástupce Zeman ústy svého mluvčího Petra Malého včera veřejnosti vzkázal, že v případě Jaroslavy Novotné jde o pouhá neprokázaná podezření, a proto není důvod ke znepokojení.

Podle kosovského listu protikorupční tým při odposlechu účastníků některých kriminálních aktivit rovněž odposlouchával Novotnou a Florita, „kteří se setkávali s různými prostředníky při zakrývání závažných trestných činů“, napsal list již včera.

Jaroslava Novotná v roce 2006 získala ocenění Právník roku 2006 v oblasti trestního práva. V říjnu 2004, kdy byla viceprezidentkou Unie státních zástupců ČR pro mezinárodní styky a vzdělávání, ji prezident Václav Klaus navrhl na členku Ústavního soudu. Senátoři ale její nominaci v prosinci 2004 odmítli; důvodem bylo zejména její dvanáctileté členství v KSČ.

-ire-