Ústav nezávislé žurnalistiky mapoval, jak české deníky – z nichž hned tři vlastní Andrej Babiš, dva Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a jeden Zdeněk Bakala – píši v době vypjaté předvolební kampaně. Unikátní projekt potvrdil obavy, že deníky Andreje Babiše „půjdou na ruku“ svému majiteli. Na druhou stranu – mohlo to být daleko horší… Níže klíčové poznatky analýzy den po dni. Celou analýzu můžete číst na www.hlidacipes.cz.
Pondělí 29. září
Začíná závěrečná část kampaně. Bulvár volby absolutně ignoruje, ostatní celostátní deníky též spíše řeší jinou agendu. S výjimkou servisních předvolebních materiálů otiskovaných především v regionálních mutacích MfD. Zde doporučuji pozornosti regionální nejednotnost při výběru kandidujících subjektů. Zatímco v Praze jsou klíčem pouze parlamentní volby z roku 2013, v Pardubicích představují lídry stran, „jež mají reálnou šanci získat primátorský post“. V Ostravě pak tamní redakce volí kombinaci obou přístupů. Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a Hospodářské noviny dál kromě standardní volební inzerce tisknou i kampaň zaměřenou proti jedné z kandidujících stran v Praze…
Úterý 30. září
Očekávaný první předvolební střet je tu – do sebe se pustili vládní partneři ČSSD a ANO. Důvod? Audit, jak nemocnice nakládaly s eurodotacemi. A nemocnicím šéfují lidé z ČSSD (ředitel té v Praze – Motole je kandidátem na pražského primátora), audit zase probíhá pod dohledem ministerstva financí Andreje Babiše. V prvním komentáři se Babišem vlastněné Lidové noviny postavily spíše na stranu oranžových. Uvidíme, zda jim to vydrží. Drobnou útěchou pro ministra financí může být článeček v jihočeské příloze MfD referující o tom, jak rozdával koblihy. To E15 jistě udělala radost pražskému lídru TOP 09 Tomáši Hudečkovi obsáhlým rozhovorem. Tím více, že ho opatřila titulkem o zbrusu novém akcentu jeho kampaně.
Středa 1. října
Bulvár konečně zaregistroval, že volby jsou za dveřmi. A hned se začaly dít věci! Blesk se jednoznačně postavil na stranu ČSSD proti Andreji Babišovi ve sporu o audity v nemocnicích. Nadto přidal i info o předvolební procházce ministra vnitra z ČSSD v doprovodu pražského volebního lídra ČSSD po nočním Václavském náměstí. Pozornosti lze doporučit i nefér článek Lidových novin o jednom z hnutí kandidujících v hlavním městě.
Čtvrtek 2. října
Mladá fronta Dnes doručila čtenářům rozhovor s majitelem – Andrejem Babišem. O tomto faktu se však v listě nikde nemáte šanci dočíst. Rozhovoru nelze příliš vytknout – snad jen to, že redakce s šéfem ANO hovořila podle náznaků v textu již v neděli (nebo v pondělí) a některé informace díky tomu tzv. „zasmrádly“. Proč materiál tak dlouho čekal na publikaci je otázkou. Musel být důkladně přečten a editován? Nevešel se dříve díky množství lepších informací? Prostě se to tak hodilo do týdenní nabídky titulu? Faktem je, že čtvrteční vydání je pro MfD díky magazínu s TV programem to nejprodávanější a myšlenky Andreje Babiše tak měly šanci doputovat k více potenciálním voličům. Právo zase poskytlo luxusní prostor Františku Čubovi a pomáhá ostřelovat zeleného lídra jedné pražské městské části…
Pátek 3. října
Fenoménem těchto komunálních voleb je bezpochyby snaha zprofanovaných politiků a jejich „řídících důstojníků“ (pardon, politických podnikatelů) udržet si vliv na obecní penězovody. Spoléhají přitom na krátkou paměť voličů. Kandidují buď pod křídly Andreje Babiše, nebo účelově vzniklých uskupení. Škoda, že se deníky nevěnují ve větší míře odhalování těchto politických převleků. Čest výjimkám! Pozorný čtenář mohl narazit na výše zmíněný fenomén v dnešním deníku Právo hned dvakrát. V příloze pro Jihozápadní Čechy vyšel článek s výmluvným titulkem „Patrioty vedou do voleb exčlenové ODS“. Na příkladu z Plzně jasně ukázal, které staré kádry se vracejí pod novou značkou. Na druhou stranu totéž Právo dává v pražské mutaci luxusní prostor starostovi Prahy 11 Daliboru Mlejnskému. Dlouholetý člen ODS nově kandiduje za uskupení Jižní město – Náš domov. Ostatně – Právo k tomuto politikovi chová zjevné sympatie dlouhodobě. Za zaznamenání stojí „na dřeň jdoucí“ první otázka z dnešního rozhovoru: „Co se za dobu, kdy jste stál v čele radnice Prahy 11, podle vás opravdu povedlo?“ Zajímavým dnešním počinem je i glosa komentátora MfD, který majiteli novin Andreji Babišovi o hlavu otloukl minulost synka z prominentní komunistické rodiny.
Sobota 4. října
V posledním předvolebním víkendu do referování o politickém potýkání poprvé výrazně zasáhl ženský živel. I když – zmiňované články vesměs psali muži. I proto z jejich vyznění nebudou mít radost gender aktivisté a aktivistky. Zatímco Zbyněk Petráček v Lidových novinách vtipně upozorňuje na fakt, že rodinou a dětmi se na Praze 2 ohánějí hned dvě političky, kterým tuto tezi nelze tak úplně věřit, jeho kolega ze stejného vydavatelství referuje o kandidatuře ženy, jež opomněla ANO informovat o minulosti „sexuální otrokářky“. Důležitou roli v této story hraje „smlouva s otrokem Alainem“, obsahující základní hodinovou sazbu 666 korun, která odkazuje na biblické „číslo šelmy“. Volby zkrátka startují za necelý týden a zjevně přituhuje. Bohužel se množí i „přehmaty“ v tuzemských denících.
Pondělí 6. října
Volební týden zahájily ve velkém stylu Lidové noviny. Věnovaly hned dvě celostrany politikům, kteří ve volbách vůbec nekandidují. Proč je tedy zařazujeme do předvolebního monitoringu? V prvním případě výběr padl na Jiřího Vávru z TOP 09, který prohrál vnitrostranický boj s Tomášem Hudečkem o pozici volebního lídra v Praze. Teď mu zdatně na ploše poskytnuté od LN okopává kotníky. Komu to slouží? TOP 09 určitě nikoliv. Možná ANO 2011, které dosud nemá vítězství v Praze jisté? S volbami to však dozajista souvisí. Stejně tak rozhovor se senátorkou Alenou Dernerovou zvolenou v roce 2010 za hnutí Severočeši.cz. Řeč je totiž vesměs o ostrém předvolebním sporu ČSSD a ANO nejen o audity eurodotací v nemocnicích. A světe div se, nezávislá senátorka je žhavou kandidátkou Andreje Babiše za ANO na ministra zdravotnictví. Kontrolní otázka zní: na čí stranu se asi v rozhovoru přiklání? Bezplatný deník E15 zase tvrdí, že čistočistá Adriana Krnáčová z ANO si nejspíše zadala s Ivo Rittigem…
Úterý 7. října
Lidové noviny po pondělních dvou rozhovorech poškozujících Babišovu politickou konkurenci (viz včerejší monitoring) přináší dnes rozhovor s Adrianou Krnáčovou, která vede Babišovo ANO do voleb v Praze. Z volebních lídrů v Praze dostal od redakce srovnatelný prostor v pátek pražský lídr ČSSD. Uvidíme, zda se touto dvojicí (pardon trojicí, v pondělí LN informovaly o politickém životě a názorech stranického rivala Tomáše Hudečka) redakce spokojí. Zajímavostí dne je opakování sobotního denunciačního článku v deníku Právo, ovšem nově pod upraveným titulkem….
Středa 8. října
Letošní volby v Praze provází drtivá kampaň firmy BigBoard proti stávajícímu primátorovi za TOP 09 Tomáši Hudečkovi. Ve hře jsou stamilióny z inzerce, které se díky novým stavebním předpisům pro venkovní reklamu v hlavním městě ocitly v ohrožení. Zjevně lživé inzeráty – dříve fotografie pražského nábřeží, kterým „prorůstají“ skleněné mrakodrapy s hlavním sdělením „Praha podle Hudečka“, dnes použití fotomontáže pod titulkem „Napojení Hudečka na francouzskou firmu JCDecaux prokázáno“ – bohužel otiskly v posledních dnech deníky ze dvou vydavatelství. Economia (Hospodářské noviny) a Mafra (Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a Metro). Příjmy ze lživé reklamy zjevně dostaly přednost před vydavatelskou a novinářskou etikou. Smutné časy…
Čtvrtek 9. října
Den před volbami k inzerátům BigMedia špinícím pražského lídra TOP 09 přibylo obdobné reklamní sdělení podepsané stranou VIZE 2014. Inzerát nově otiskl i deník Právo, naopak se neobjevil v Lidových novinách a Metru. MfD a Hospodářské noviny otiskly oba inzeráty. Vydavatelské domy Mafra, Borgis a Economia shrábly peníze za inzerci od politického subjektu (Vize 2014), který dosud neměl nijakou potřebu inzerovat sám sebe. Teď se nicméně rozhodl utratit vyšší statisíce za pohanění stávajícího primátora Prahy. Smutným faktem je skutečnost, že novináři deníků, které otiskly lživé inzeráty, se kampaní proti Hudečkovi vesměs nezaobírali. Čest výjimkám! Petr Kamberský dnes v LN se zpožděním antikampaň BigMedia označil za „operaci, která nemá v moderních politických dějinách obdoby“.
Pátek 10. října
První den voleb většina deníků vsadila na úvodní analýzu na téma „o co se hraje v těchto volbách“. Převažuje názor, že volby jsou důležitým měření sil mezi předsedy ČSSD a ANO, tedy mezi Sobotkou a Babišem. Hned dva komentátoři jsou pak přesvědčeni, že o víkendu půjde i o tzv. „záchranu politiky“. „Sázka na to, že politiky nahradí manažeři, je však krátkozraká. Politika z podstaty věcí stojí na idejích, politika bez idejí je prázdná a nepředvídatelná“, napsal Miroslav Korecký z Mladé fronty Dnes Andreje Babiše. A Petr Honzejk v Hospodářských novinách Zdeňka Bakaly tvrdí, že „Babiš postoupil od firemního řízení státu k pokusu o firemní řízení společnosti. Je čas na obranu politiky skrze sebevědomé kandidáty a zvídavé voliče“. No, tak doufejme!
Ondřej Neumann