Městský soud v Praze chyboval, když v březnu zrušil zákaz vycestování, uložený krátce předtím podnikateli Ivu Rittigovi a dalším čtyřem aktérům kauzy jízdenek pro pražský dopravní podnik. I předtím se však v rozhodování objevily nedostatky. Nejvyšší soud (NS) dnes dal zapravdu stížnosti pro porušení zákona, kterou podala ministryně spravedlnosti Helena Válková. Městský soud podle NS nevěnoval všem okolnostem dostatečnou pozornost a porušil zákon jak ve prospěch, tak v neprospěch obviněných. Verdikt ale nemá přímý dopad na kauzu, NS pouze konstatoval chybu, nenařídil nové projednání.

Podle Rittigova advokáta Vlastimila Rampuly z rozhodnutí vyplývá i to, že státní zastupitelství vůbec nepředložilo soudům pádné argumenty pro zákaz vycestování. Podle předsedkyně senátu Danuše Novotné se ale NS důvodností zákazu detailně nezabýval. „Pokud vytýkáme soudům to, že provedly nedostatečná skutková zjištění, nemáme sami dostatek podkladů, abychom si mohli vytvořit pevné stanovisko,“ uvedla předsedkyně senátu Danuše Novotná.

Městský soud v Praze se musí podle své mluvčí Markéty Puci nejprve seznámit s písemnou podobou dnešního rozhodnutí. „Obecně mohu říci, že názory NS respektujeme,“ uvedla Puci. Podle Rampuly městský soud znovu rozhodovat nemusí. „NS pouze konstatoval, že byl porušen zákon ve prospěch i v neprospěch všech obviněných,“ uvedl Rampula.

Stížnost se týkala Rittiga, jeho obchodního partnera Petra Kmetě, právníků Marka Stubleyho a Davida Michala a někdejšího jednatele tiskárny Neograph Jana Janků. Zákaz vycestovat jim uložil Obvodní soud pro Prahu 5 na návrh obžaloby. Obvinění však podali stížnost k pražskému městskému soudu, který rozhodnutí označil za nezákonné a nedůvodné, a proto zákaz vycestování zrušil.

Nikdo z aktérů se dnešního jednání osobně nezúčastnil. Jejich právníci postup Městského soudu v Praze označili za správný, k zákazu vycestování podle nich nebyl důvod. Rittig má sice podle Rampuly bydliště v Monaku, ale neexistovaly žádné signály, že se bude stíhání vyhýbat. „Vždy bez problému a ochotně s policejními orgány spolupracoval,“ uvedl Rampula.

Mohlo by vás zajímat

Státní zástupce po zrušení zákazu vycestování požadoval pro pět mužů vazbu. Justice mu nevyhověla. Válková se domnívá, že obvodní soud původně rozhodl adekvátně. Podle Nejvyššího soudu nedostál městský soud všem svým povinnostem, zůstal „na půli cesty“, když sice zrušil zákaz vycestování, ale nenařídil nové projednání a sám nijak nově nerozhodl.

Justice v kauze zkoumá kontrakt dopravního podniku na výrobu jízdenek s firmou Neograph. Zprostředkovala jej společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Zastupoval ji Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím Janků fakticky řídili Rittig, Michal a Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky.

Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. V případě prokázání viny pětici hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku. Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin.

Rittig figuruje také v dalších kauzách. Minulý týden jej policie zadržela v souvislosti s vyšetřováním společnosti Oleo Chemical, z níž údajně skupina deseti lidé vyváděla peníze. Liberecký okresní soud Rittiga do vazby neposlal.

-čtk-