Válková bude ve zprávě prosazovat zákon o výkonu ochranného léčení, na němž chce spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví. Hodlá také změnit trestní zákoník tak, aby soudy musely povinně přibírat znalce při rozhodování o přeměně léčení u pachatelů zvlášť závažných zločinů proti životu a zdraví a proti sexuální integritě. Foto: archiv

Vláda je pro zvýšení poplatku za elektronický platební rozkaz

Vláda ve středu schválila návrh z dílny ministerstva spravedlnosti, který mimo jiné zvyšuje soudní poplatky za elektronický platební rozkaz a zavádí soudní poplatek za zápis do veřejného rejstříku. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu dostupných na vládním webu. Podle ministerstva novela odstraní některé dílčí problémy vzniklé při aplikaci doprovodných zákonů k novému občanskému zákoníku.

Novela dorovnává soudní poplatek za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu na úroveň poplatku za návrh na zahájení občanského soudního řízení, a to navzdory tomu, že elektronický platební rozkaz byl doposavad zvýhodněn, aby motivoval věřitele k jeho podávání a ulevil tak soudům. U rozkazu totiž odpadá soudní jednání a dokazování, pokud proti němu žalovaný včas nepodá takzvaný odpor.

„V současné době se však ukazuje, že dvě třetiny návrhů na vydání elektronického platebního rozkazu se následně překlopí do běžného řízení. Zvýhodnění představované nižším soudním poplatkem tak ztrácí smysl, když soud dále pokračuje v řízení,“ uvedlo ministerstvo. Nárůst využívání platebních rozkazů prý může do konce letošního roku zapříčinit propad příjmů státního rozpočtu až o 280 milionů korun oproti roku 2012.

Za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, jehož předmětem je zaplacení částky do 20.000 Kč, tak mají lidé nově zaplatit tisícikorunu. V současné době platí podle výše požadované částky 400 Kč nebo 800 korun.

Nově má soudní poplatek přímo hradit také ten, kdo požádá notáře o zápis do veřejného rejstříku. Doposavad byl poplatníkem podle zákona notář. Za první zápis akciové společnosti požaduje novela 8000 korun, za první zápis jiné osoby 2700 korun a za změny ve veřejném rejstříku tisícikorunu. „Tento soudní poplatek je nižší než v případě podání návrhu na zahájení řízení ve věcech veřejného rejstříku na soud,“ zdůraznilo ministerstvo.

Notáři dostanou možnost provádět přímé zápisy do veřejných rejstříků, aniž by byla nutná spoluúčast soudu, který bude pouze spravovat soudní poplatky vybrané notáři. Ministerstvo si od této změny slibuje odlehčení agendy rejstříkových soudů a zároveň zrychlení zápisů, novela tak podle něj bude mít pozitivní dopad na podnikatelské prostředí.

Na základě doporučení ombudsmana ministerstvo v novele osvobodilo od soudního poplatku řízení o dávkách podpory v nezaměstnanosti, podpory při rekvalifikaci a o dávkách pěstounské péče.

U řízení o dávkách pěstounské péče také úřad mění pravidla ohledně toho, který soud tyto záležitosti projednává. Řízení se budou nově konat u těch krajských soudů, v jejichž obvodu bydlí navrhovatel. Doposavad se místní příslušnost soudu určovala podle sídla příslušného správního orgánu, takže značná část řízení směřovala k přetíženému Městskému soudu v Praze.

Všechny navrhované změny by měly být po schválení Parlamentem účinné od 1. ledna příštího roku.

-čtk-