Novou bezpečnostní hrozbou se stává digitální vydírání vlastníků mobilů či tabletů. Pachatelé, kteří z nezabezpečených zařízeních odcizí fotografie nebo nezálohovaná data, za ně následně požadují zaplacení finančního obnosu. Neopatrným uživatelům kromě vydírání hrozí i vytunelování peněz, zcizení identity či zablokování přístupu k osobním datům na Facebooku či Twitteru. Vyplývá to z analýzy Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI) a znaleckého ústavu APOGEO Esteem.

Vyděračům stačí, aby zcizili nezálohovaná data, o která majitelé mobilu či tabletu nechtějí přijít, a uživatelé jsou za ně potom ochotni udělat téměř cokoliv. „Tedy i vyděračům zaplatit a nechat se i jinak vydírat. Lidé přistupují ke své digitální identitě mnohdy velmi lehkovážně a dělají věci, které by mimo digitální svět nikdy neudělali. Ledabylost může mít v případě zneužití či ukradení identity katastrofální důsledky,“ uvedl ředitel Národního centra bezpečnějšího internetu Jiří Palyza.

Podle nevládního sdružení představují nezabezpečené tablety a chytré mobilní telefony nový fenomén. Zatímco stolní počítače a notebooky disponují alespoň základní ochranou, v případě chytrých zařízení je tomu naopak. „Mobilní zařízení obvykle neobsahují ani elementární ochranu před viry a zákeřným škodlivým softwarem – tzv. malwarem. Data uživatelé obvykle nešifrují ani nechrání silnými hesly, pravidelné zálohování je výjimkou. Přitom mobilní zařízení jsou využívána častěji než počítač,“ varoval Palyza.

V případě útoku zákeřného škodlivého softwaru či zcizení mobilního zařízení navíc podle společnosti APOGEO Esteem hrozí i běžným domácím uživatelům velké škody. „Hodnota digitálních dat může snadno převýšit hodnotu zcizitelného vybavení bytu. Vytunelování bankovního účtu, vydírání choulostivými fotografiemi či zablokování přístupu k osobním účtům na Facebooku či Twitteru může řádově vyjít na desítky i stovky tisíc korun. Přitom šance na chycení digitálního zloděje je mizivá,“ uvedl soudní znalec v oblasti informačních technologií Ivan Janoušek z APOGEO Esteem, která funguje jako znalecký ústav.

Podle zjištění APOGEO Esteem mobilní zařízení používané ve firmě dostatečně chrání jen pět až deset procent společností a u domácností je situace obdobná. „Zhruba deset procent uživatelů používá nějakou formu ochrany proti virům a malwaru. Rovněž data si šifruje a pravidelně zálohuje zhruba jen desetina uživatelů,“ dodal Lukáš Pelc, senior technik společnosti ServisNaklik.cz, která zajišťuje servis výpočetní techniky domácím uživatelům.

Mohlo by vás zajímat

Při ochraně mobilních zařízení by stejně jako u osobních počítačů měla být samozřejmostí instalace zabezpečovacího softwaru a vyvarování se nebezpečného chování, jakým je například instalace neznámých aplikací, přílišná důvěřivost či volba jednoduchých hesel, uvedla NCBI.

-čtk-