Evropský soud pro lidská práva dnes zamítl stížnost čtyřiadvacetileté francouzské muslimky, která napadla zákon zakazující ve Francii zakrývání obličeje na veřejných prostranstvích. Tento francouzský zákon sleduje podle soudu legitimní cíl. Proti rozsudku soudu při Radě Evropy ve Štrasburku není odvolání, informovala dnes agentura AFP. 

Soud zdůraznil, že „snaha francouzských úřadů zachovat podmínky pro společný život obyvatel je legitimní“. Francie svým zákonem podle rozsudku neporušila Evropskou úmluvu o lidských právech. 

Stížnost na svůj stát podala v dubnu 2011 praktikující muslimka, která se podle webu soudu narodila v roce 1990. Zdůrazňovala, že nosí muslimské oděvy, burku a nikáb, které zakrývají i tvář, aby byla v souladu se svou vírou a přesvědčením, a že ji k tomu členové rodiny ani nikdo jiný nenutí. Zákaz se takto oblékat vnímá jako obtěžování a diskriminaci. 

Francouzský zákon, který pod hrozbou pokuty a nucené občanské nauky zakazuje zakrývání obličeje například kuklami či závoji na veřejnosti, začal platit 11. dubna 2011. Zastánci tohoto zákona argumentují například nutností identifikace osob v rámci zajišťování bezpečnosti. 

Zástupkyně francouzského státu loni vyzvala štrasburský soud, aby nepodlehl tvrzení, že jde o protináboženský zákon. Podle Edwige Belliardové má zákon za cíl „podporovat život ve společnosti“ a závoj představuje „překážku společenskému životu v demokratické, otevřené a rovnostářské společnosti“. 

Mohlo by vás zajímat

Obhájci stěžovatelky u evropského soudu prohlásili, že Francie svým zákonem vyvolává naopak napětí ve společnosti, přičemž povinností státu je napětí zažehnávat. 

Ve Francii žije více než pět milionů muslimů, ale počet žen, které se takto zahalují, se odhaduje pouze na 1900. Francie má asi 63 milionů obyvatel.

-čtk-