Obvodní soud pro Prahu 1 uznal Janu Nečasovou, dříve Nagyovou vinnou ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Po předběžném projednání obžaloby ji v neveřejném jednání minulý týden v pátek udělil roční podmínku. Uvedl to dnes olomoucký státní zástupce Pavel Komár. Žalobci podle něj proti rozhodnutí podají odpor, a v případu proto bude nařízeno hlavní líčení.
Součástí rozhodnutí je také zastavení trestního stíhání zpravodajce Jana Pohůnka. Případy zbylých dvou obžalovaných v kauze, šéfů VZ Ondreje Páleníka a Milana Kovandy soud postoupil k vyřešení ministerstvu obrany. Komár uvedl, že páteční rozhodnutí soudkyně Heleny Králové dostalo dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci do datové schránky dnes.
Podle Komára vydala soudkyně trestní příkaz u bývalé šéfky kanceláře expremiéra Petra Nečase Jany Nečasové, dříve Nagyové kvůli zneužití pravomoci. Je to roční podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Dostala také zákaz pracovat ve státní správě. Žalobci prý podají odpor, případ proto podle trestního řádu projedná soud v hlavním líčení. „Trest nepovažujeme za adekvátní,“ uvedl Komár. Podobně žalobci podle něj vnímají rozhodnutí ohledně zbylých obviněných.
V případě Páleníka a Kovandy soudkyně případ postoupila ministerstvu obrany, pod které spadá VZ, kvůli případnému kázeňskému provinění. Také proti tomu podají žalobci stížnost, kterou projedná Městský soud v Praze. Soud na to má tři dny. Žalobci podle Komára rovněž podají stížnost ohledně zastavení trestního stíhání Pohůnka.
Kovandův advokát Jiří Matzner potvrdil, že dnes obdržel usnesení o postoupení případu jeho klienta ministerstvu obrany k dalšímu řešení s podezřením z kázeňského provinění.
Obhájce Páleníka Tomáš Sokol dostal text rozhodnutí do datové schránky rovněž dnes a zatím prý nemá bližší informace. „Zatím to nebudu vůbec nějak komentovat, protože jak už jsem vyrozuměl, tak protistrana tam bude podávat stížnost proti tomu usnesení. Takže to není uzavřená věc a myslím, že by nebylo rozumné se k tomu nějak dramaticky vyjadřovat. Počkáme si,“ řekl novinářům.
Podle žalobců zneužila v roce 2012 tehdy Nagyová zpravodajce VZ ke sledování Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Zpravodajci odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol „z nejvyšších míst“, aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.
-čtk-