Platy ústavních soudců možná poměrně výrazně vzrostou. Na návrh ústavně-právního výboru to v pátek schválila Sněmovna. Změnu výpočtu platů poslanci přidali do vládní novely zákona o soudech a soudcích, podle níž by měli mít předsedové kolegií Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu pětileté funkční období. Nyní je neomezené. Předloha míří k posouzení do Senátu.

Ústavní soudci nyní mají nižší platy, než jsou například na Nejvyšším soudu. Vypočítávají se ze základu pro ústavní činitele, tedy například pro poslance, senátory a ministry. Soudci mají letos tento základ asi o 12.800 korun vyšší. Nově by soudcovský základ platil i pro Ústavní soud. Zvýšení platů ústavních soudců by si vyžádalo asi o 7,4 milionu korun navíc.

Norma by zvýšila hrubý měsíční plat předsedy Ústavního soudu i s náhradami ze 169.300 na 211.000 korun. Místopředseda by pobíral 181.900 místo 146.000 korun. Plat s náhradami ústavního soudce – předsedy senátu by vzrostl ze 122.200 na 152.300 korun. Například předsedové Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu nyní berou i s náhradami 194.200 korun, místopředsedové 165.900 korun.

V ústavně-právním výboru prosadila úpravu exministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) a dnes s ní vyjádřila před poslanci plný souhlas nynější ministryně Helena Válková (ANO). Změnu podpořil již dříve před senátory i prezident Miloš Zeman.

Vládní norma v původním znění by měla přispět k personální obměně ve funkcích předsedů kolegií nejvyšších soudů. Ostatní soudní funkcionáři už délku funkčního období stanovenu mají. U předsedů a místopředsedů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu je desetiletá, u předsedů a místopředsedů vrchních, krajských a okresních soudů pak sedmiletá.

Mohlo by vás zajímat

-čtk-