Ústavní soud (ÚS) dvěma novými nálezy potvrdil nezákonně vězněným svědkům Jehovovým nárok na náhradu morální a citové újmy. Ve vězení se ocitli za komunistického režimu, protože kvůli svědomí a náboženskému přesvědčení odepřeli vykonávat vojenskou službu. Nálezy otevírají cestu k zadostiučinění pro všechny nezákonně vězněné, kteří teprve nedávno dosáhli úplné rehabilitace, uvedl advokát Lubomír Müller.
Oba jehovisté pocházejí ze Slovenska. V roce 1991 je justice rehabilitovala jen částečně, tedy zrušila odsuzující rozsudek ve výroku o trestu, ale výrok o vině zůstal nedotčen. Plné rehabilitace se dočkali až na základě dalšího vývoje soudního rozhodování v letech 2006, respektive 2007.
ÚS již před časem vyslovil, že nárok na náhradu nemateriální újmy mají ti, kdo byli rehabilitováni po 18. březnu 1992, kdy se pro Československo stala závaznou Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod. Nejvyšší soud pak doplnil, že nárok je třeba uplatnit do tří let od právní moci rehabilitačního rozhodnutí.
Sporná otázka spočívala v tom, zda se má tříletá lhůta počítat od neúplné rehabilitace v roce 1991, takže by nárok byl dnes promlčen, anebo až od úplné rehabilitace. Ústavní soudkyně Vlasta Formánková podle Müllera v pondělí při vyhlášení nálezů výslovně zdůraznila, že platí druhá varianta. Znamená to, že nezákonně věznění jehovisté mají nárok na náhradu nehmotné újmy.
Podle sjednocujícího stanoviska Nejvyššího soudu z roku 2012 by náhrada za nemateriální újmu měla činit podle konkrétních okolností případu 500 až 1500 korun za každý den nezákonného omezení osobní svobody.
Mohlo by vás zajímat
-čtk-