Pověřený generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek je jedním ze signatářů dopisu, kterým se v únoru ředitelé věznic z celé ČR postavili proti způsobu, jakým ministryně spravedlnosti postupovala proti jeho předchůdci Petru Dohnalovi. Zatímco v únoru Ondrášek podepsal dokument, kde se mluví o účelové a nestandardní změně, dnes mluví o nutnosti resort stabilizovat. Odpoledne s ministryní představí novou koncepci vězeňství.
„My, níže podepsaní ředitelé a ředitelky vazebních věznic, věznic a jednotlivých odborů GŘ VS ČR, vyjadřujeme znepokojení nad situací a způsobem, jakým má být odvolán generální ředitel Vězeňské služby ČR brig. gen. Petr Dohnal ze svého služebního místa,“ psalo několik desítek ředitelů věznic v únoru prezidentovi, vládě, poslancům a senátorům. Pod dopisem nechyběl ani podpis tehdejšího ředitele rapotické věznice Pavla Ondráška. „Pevně věříme, že premiér České republiky, její vláda, Parlament, ani Senát, nebudou nečinně přihlížet snaze o účelovou a nestandardní změnu na klíčovém postu pro zajištění vnitřní bezpečnosti státu, neboť Vězeňská služba ČR nepřetržitě střeží také nejnebezpečnější pachatele nejzávažnější trestné činnosti a takovéto účelové změny si nezaslouží,“ stojí dále v textu.
Česká justice položila novému řediteli otázku, jak svůj podpis s odstupem hodnotí, zatím zůstala bez odpovědi. Po svém nástupu minulý pátek Ondrášek na webu uvedl: „Pokládám za svůj prvořadý úkol stabilizovat situaci ve Vězeňské službě ČR.“
Okolnosti vzniku dopisu se někteří ředitelé snaží nyní relativizovat. V Událostech ČT včera jeden z nich, pod podmínkou naprosté anonymity prohlásil: „Ten dopis byl připraven, seznámili jsme se s textem, a pak proběhlo kolečko s podpisem. Pokud by to mělo být vyloženě projevem jejich svobodné vůle, zřejmě by to procento podpisu bylo nižší.“
Dohnal, který se proti svému odvolání bude bránit soudně, naopak obvinil z nátlaku ministryni spravedlnosti. Ta se v ČT hájila takto: „Řekla jsem jenom, že si nepředstavuji plnění pracovních povinností, služebních povinností v pracovní době tímto způsobem, ale že samozřejmě nechávám na nich, aby vyjádřili svůj názor.“
Česká justice už dříve přinesla celý záznam pracovní porady ředitelů věznic v Praze na Květnici, kde měla uvedená slova zaznít. Slova ministryně Válkové zněla doslova takto: „A vzhledem k tomu, že tuto kompetenci také mám, tak vás upozorňuji na to, že na vás se vztahuje služební zákon a máte zde určité stanovené služební povinnosti a práva a já za ně nepokládám poradu, která je svolaná za státní peníze, peníze daňových poplatníků, k tomu, abyste vyjádřili svoji podporu, nebo nesouhlas s určitým postupem nadřízeného, ať už jde o generálního ředitele nebo o mě jako o ministryni spravedlnosti. Toto považuji za zneužití platformy nebo řekněme formy, pracovní porady, a takto to budu i hodnotit. Veškeré úkony, jednání, případné podpisy nějakých dokumentů, které by tady vznikly, budu považovat za porušení vaší povinnosti podle služebního zákona. Takže potud moje vyjádření, nechávám na vás, abyste si promysleli, jak budete dále postupovat.“
Robert Malecký