Vláda na svém středečním zasedání zřejmě odmítne návrh ODS, aby ředitele Finančního analytického útvaru ministerstva financí jmenovala vláda na návrh ministra financí. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády.
Občanští demokraté ve své novele zákona proti praní špinavých peněz také navrhují, aby FAÚ kontroloval zvláštní orgán Poslanecké sněmovny složený výlučně z poslanců.
ODS chce svým návrhem posílit nezávislost útvaru na ministrovi i ministerstvu. Předkladatelé podle důvodové zprávy také zvažovali možnost zřídit FAÚ jako samostatný úřad podřízený vládě nebo jako samostatný úřad v rámci ministerstva financí. Konečný efekt by však podle nich nebyl přiměřený nákladů, které by si to vyžádalo.
ODS také navrhuje zřízení sedmičlenné komise složené z poslanců. Ministerstvo by jí muselo na její žádost poskytovat potřebné informace o činnosti útvaru.
V návrhu stanoviska pro vládu ale stojí, že předkládaný zásah do zákona by byl nesystémový. Navrhovaná změna podle stanoviska neřeší větší nezávislost nebo dokonce samostatnost FAÚ. „Kontrola je navrhována zcela obecně a nadbytečně rozšiřuje okruh osob, které by se mohly například seznamovat s průběhem a výsledky šetření, prováděných na základě oznámení o podezřelých obchodech od povinných osob,“ stojí v materiálu.
Vláda také upozorňuje, že předloha neodráží projednávanou novelu služebního zákona, která už jmenování i odvolání ředitele FAÚ řeší, protože ředitel útvaru je ředitelem jednoho z útvarů ministerstva financí. Návrh také podle vlády nevymezuje, jaké činnosti FAÚ by měli poslanci kontrolovat. „Rozsah činnosti Finančního analytického útvaru je natolik široký, že by bylo třeba jasněji vymezit účel a způsob kontrolní činnosti,“ stojí v návrhu stanoviska.
Předkládaná změna zákona by měla platit od 1. ledna příštího roku. Pokud ji vláda odmítne, nebude to znamenat její konec, protože o ní bude stejně jednat Poslanecká sněmovna na některé z příštích schůzí.
-čtk-