Zřejmě s nesouhlasem vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL budou zákonodárci projednávat návrh hnutí Úsvit na zavedení obecného referenda bez výjimek. Kabinet podle předběžného stanoviska pro středeční jednání uvede, že předloha je v rozporu se zastupitelskou demokracií, na níž je český ústavní systém postaven.
Obyvatelé by podle návrhu zákona mohli rozhodovat téměř o čemkoli s výjimkou otázek směřujících proti demokratickému řádu a takových, které porušují základní práva a svobody. Z referenda by byly vyloučeny i otázky ke zrušení závazků vyplývajících z mezinárodního práva nebo k zásahům do soudní moci. O přípustnosti všelidového hlasování by rozhodoval Ústavní soud.
Podle předběžného stanoviska kabinetu by zákon přijatý referendem stál na ostatními normami, ač česká legislativa zná z hlediska právní síly jen zákony a ústavní zákony. Všelidové hlasování by mohlo být například i o daních a o státním rozpočtu, ač fiskální politika patří podle předběžného stanoviska mezi základní pravomoci státu.
S nesouhlasem vlády se setká také například úprava, podle níž by byl výsledek referenda platný bez ohledu na účast při hlasování. V souvislosti s tím, že by je mohli vyvolat obyvatelé peticí s nejméně 100.000 podpisy, by o zásadních věcech mohla rozhodovat výrazná menšina, upozorňuje stanovisko vlády.
Referendum by podle předlohy mohla iniciovat taky vláda, nejméně 50 poslanců nebo 33 senátorů. Hlasování by vyhlašoval prezident; muselo by být do roka, nejdříve ale za půl roku, aby byl podle předkladatelů čas na veřejnou diskusi. Jde o ústavní zákon. Aby byl přijat, musela by jej schválit nejméně třípětinová většina poslanců a senátorů.
Mohlo by vás zajímat
Ústava obecné referendum předpokládá, příslušný návrh zákona ale zákonodárci nikdy neschválili. Nová vláda se zavázala, že normu podá. Lidové hlasování se zatím může konat jen na obecní a krajské úrovni, pro jeho platnost zákon stanoví několik podmínek.
-čtk-