Jedním z významných problémů veřejné správy je růst kvantity právních předpisů a zároveň jejich snížená kvalita. Mezi nástroje ke zvyšování kvality právních předpisů patří hodnocení dopadů regulace (Regulatory Impact Assessment – RIA). Základní rámec k provádění kontroly po uvedení normy v praxi je tedy nastaven, v praxi však příliš využíván není. Vláda chce nyní usnesením nastavit jednotný mechanismus provádění přezkumu a zlepšit tak přezkum schválených zákonů.

Je nezbytné podrobit každý právní předpis kvalitnímu zhodnocení, a to jak z hlediska splnění cílů, tak z hlediska časové relevantnosti. . Na rozdíl od dobře ukotveného systému hodnocení dopadů navrhované regulace vykazuje u českých zákonů zpětné hodnocení dopadů regulace značné nedostatky, což potvrzují i poslední šetření OECD. Z výsledku dotazníkového šetření z května roku 2017 jasně vyplývá, že zpětný přezkum kvality zákonů  neprobíhá jednotně a systematicky.

Podstatou návrhu na zlepšení kvality hodnocení přijatých norem je zavedení systematického předkládaní ex post hodnocení vládě a rovněž jejich zveřejňování na internetových stránkách zpracovatelů jednotlivých právních předpisů. „Pouze komplexní proces hodnocení dopadů regulace, tedy vč. ex post RIA, poskytuje skutečný obraz o kvalitě regulace a posiluje legislativní proces,“ uvádí předkládací zpráva, kterou má Česká justice k dispozici.