Soud dnes poslal na 8,5 roku do vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou za to, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Protože jim byly uděleny v roce 2010, získali jejich majitelé výhodnou výkupní cenu za elektrickou energii ze solárních elektráren dodanou do veřejné sítě.
Vitásková podle krajského soudu v Brně vytvořila podmínky, aby mohly zůstat v provozu. Vitásková pochybení opakovaně odmítla. Elektrárny patří synům miliardáře a podnikatele ve strojírenském průmyslu Zdeňka Zemka st. V kauze bylo deset obžalovaných.
Vitáskové a dalším sedmi obžalovaným dnes soud uložil tresty v rozmezí 5,5 až do 8,5 let vězení a také vysoké pokuty. Jednání u někdejšího šéfa odboru licencí ERÚ Luďka Pražáka bylo vyloučeno k samostatnému projednání. Z jednání se v minulosti omlouval kvůli nemoci. U bývalé úřednice ERÚ Ilony Florianové soud upustil od potrestání. Vitásková se vynesení rozsudku neúčastnila, ale oznámila, že se odvolá. V žádném případě nehodlá rezignovat. K jednání se jako divák dostavil se svými syny otec bratrů Zemků – podnikatel Zdeněk Zemek starší. Oba jeho synové i technici, kteří jim podle rozsudku pomohli vytvořit falešné doklady pro udělení licencí, před odchodem z jednací síně popřeli, že by postupovali nezákonně.
Rozsudek je nepravomocný. V případě, že bude Vitásková odsouzena pravomocně, skončí v čele Energetického regulačního úřadu bez ohledu na současný spor o to, jestli spadá pod zákon o státní službě. Podle energetického zákona pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin (nebo nedbalostní, který souvisí s výkonem veřejné funkce) přestane splňovat podmínky, které tento zákon stanoví pro předsedu ERÚ.
Soudce Aleš Novotný uvedl, že elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun v Chomutově obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. Vitásková pak zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licencí, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít. Podle policie kvůli tomu dosud vznikla státu škoda 300 milionů Kč. Za 20 let provozu obou elektráren by mohla podle spisu dosáhnout dvou miliard korun.
Elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun si dali postavit bratři Zemkové. Provozní technici Vladimír Čimpera, Jan Hudeček a také Jaroslav Krym jim k tomu vystavili koncem roku 2010 potvrzení a později revizní technické zprávy, z nichž vyplývalo, že obě zařízení jsou dostavěná a schopná provozu. Podle soudce ale věděli, že nejsou dokončena a jsou ve výstavbě.
Další technik Karel Šupina vytvořil podle soudu falešné revizní zprávy k provozuschopnosti elektráren, na starých přepsal pouze datum. Soudce zdůraznil, že na ERÚ se pak sešly téměř shodné zprávy; původní a padělané i se stejnými chybami Čimpery ohledně délky kabeláže a hodnoty odporu.
Procesu se účastnil coby divák Zemek st. Když elektrárnám hrozilo, že nedostanou licence ještě v roce 2010, ale až v roce 2011, což by bylo finančně velmi nevýhodné, podle svědků se do řízení vložil a zajistil, aby ERÚ žádost o tato povolení projednala ještě v poslední den roku 2010. Při procesu se mluvilo o jeho někdejších přátelských vztazích s tehdejší vedoucí odboru licencí ERÚ Michaelou Schneidrovou.
Úřednice ERÚ Florianová v poslední den roku 2010 chyby v revizních zprávách a dokumentech nezjistila a po jednání se svým nadřízeným Luďkem Pražákem licence vydala.
Následně Zemkům hrozilo, že o licence přijdou. Jenže tehdejší vedoucí odboru licenci ERÚ Schneidrová doporučila šéfce ERÚ Vitáskové, aby zastavila řízení, v němž by se opět jednalo o licencích pro Chomutov, což Vitásková učinila. Podle soudce to Vitásková udělala za situace, kdy věděla, že jsou pochybnosti o pravosti revizních zpráv a s vědomím, že Schneidrová udržovala v minulosti přátelské vztahy se Zemkem starším.
Každý z bratrů Zemků dostal 7,5 roku vězení a pokutu sedm milionů korun. Pokud ji neuhradí, bude podle dnešního verdiktu ve vězení o dva roky déle. Schneidrovou poslal soud na 8,5 roku do vězení. Technici dostali nižší tresty. Advokát Vitáskové Josef Lžičař podal na místě odvolání. Případem se proto bude zabývat olomoucký vrchní soud.
Elektrárny dostaly licence 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12.150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu držitelé licence dostávají 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Podnikatelé proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.
Licence udělené společnostem Saša-Sun a Zdeněk-Sun, jsou mimo jiné předmětem správních žalob podaných nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. V těchto žalobách v rámci správního řízení napadá nejvyšší žalobce rozhodnutí ERÚ, která pokládá za nezákonná, a usiluje o jejich zrušení, řekl dnes ČTK mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý. O těchto žalobách dosud Krajský soud v Brně nezačal rozhodovat.
Nejvyšší státní zástupce podal celkem 22 správních žalob proti sporným licencím fotovoltaických elektráren. V pěti definitivně skončených případech dosáhl zrušení rozhodnutí o licenci, dalším pěti žalobám soudy nevyhověly, u zbývajících 12 žalob není rozhodování soudů dosud u konce.
Vitásková také neuspěla s ústavní stížností proti zahájení stíhání v kauze jmenování Renaty Vesecké. Stížnost směřovala také proti dalšímu postupu policie a státního zastupitelství. Vitásková udělala z Vesecké místopředsedkyni úřadu, přestože podle policie nesplňovala zákonné předpoklady.
Podle Vitáskové je účelové stíhání součástí střetu s adresáty podpor obnovitelných zdrojů energií. Vesecká byla podle šéfky ERÚ perfektní kandidátkou na pozici místopředsedkyně. Policejní dedukce, podle kterých bývalá nejvyšší státní zástupkyně neměla zkušenost s energetikou a energetickým právem, jsou podle Vitáskové absolutně nepodložené a mylné.
Ústavní soudci ovšem v nynější fázi trestního řízení nenašli důvod k zásahu. Zahájení stíhání je prvotní fází, kdy skutečnosti svědčící o spáchání konkrétního trestného činu nelze mít ještě postaveny najisto. „Tomu musejí nutně korespondovat požadavky kladené na preciznost a přesnost odůvodnění usnesení o zahájení trestního stíhání a usnesení státního zástupce o stížnosti obviněného proti němu,“ napsali ústavní soudci. Vitásková neuspěla ani s tvrzením, že místo Jihlavy, kde úřad sídlí, by se měla kauza řešit v Praze.
Vitásková jmenovala Veseckou do místopředsednické funkce v listopadu 2014. Krátce po jejím jmenování ERÚ uvedl, že splňuje všechny podmínky, které má na místopředsedu úřadu energetický zákon. V zákoně mimo jiné stojí, že místopředseda musí mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídicí nebo vedoucí funkci. Vesecká byla před nástupem do úřadu advokátkou a předtím nejvyšší státní zástupkyní.
Podle policistů se Vitásková jmenováním dopustila zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Policie vyčíslila škodu na víc než milion korun. Vesecká už v místopředsednické funkci není.
(čtk)