Policisté nemohou vyzvat občana při takzvané rutinní kontrole k prokázání totožnosti, aniž by k tomu měli jasný a pádný důvod. Důvody, kdy může žádat občana o předložení dokladů, jsou jasně stanoveny v zákoně o policii. Vyplývá to z rozsudku Krajského soudu v Brně ve sporu mezi právničkou sdružení Liga lidských práv Zuzanou Candigliotou a jihomoravskou policií.
Jihomoravská policie podle své mluvčí Petry Ledabylové s rozsudkem nesouhlasí. Policie podala kasační stížnost. Případem se proto bude muset zabývat Nejvyšší správní soud.
Zde je rozsudek k dispozici.
Právnička před rokem cestovala vlakem z Břeclavi do Brna. Při takzvané rutinní kontrole, zaměřené na hledání běženců, ji policisté požádali o doklady. Odmítla, proto ji hlídka odvedla na policejní stanici, kde byla dvě hodiny a podstoupila dvě osobní prohlídky. Následně podala správní žalobu na policii s tím, že tento postup byl nezákonný. Soud jí dal za pravdu.
„Rutinní prohlídky, při nichž musí lidé automaticky předkládat doklady policii, jsou nesmysl. Nic takového neexistuje. Policie musí mít vždy pádný a jasný důvod k tomu, aby mohla občana požádat o doklady. Slušný člověk nemá co tajit, na druhé straně ale není důvod, aby se kdykoli legitimoval,“ uvedla právnička.
Mohlo by vás zajímat
Připomněla, že podle zákona o policii může hlídka vyzvat občana k prokázání totožnosti, například pokud je podezřelý z protiprávního jednání, podobá se hledané nebo pohřešované osobě nebo se zdržuje na místech, kde je to zakázáno.
„V dané situaci ve vlaku nic nezadávalo důvod k tomu, aby si policisté podle mého vzhledu, mé mluvy, mého chování mysleli, že jsem uprchlík,“ uvedla právnička. Nežádala soud o odškodné. Jen po něm chtěla, aby rozhodl, zda je, či není tento postup v souladu se zákonem.